06.09.2000 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roste zejména dovoz jogurtů a sýrů

Dovoz mléčných výrobků v přepočtu ve výši asi 200 milionů litrů mléka odhaduje pro letošek Českomoravský svaz mlékárenský a upozorňuje, že loni činil dovoz jen 160,4 milionu litrů. Zvyšuje se zejména import jogurtů a sýrů. V předchozích třech letech se dovoz jogurtů zvýšil asi 4,5 násobně a 16,5 procenta těchto výrobků na domácích pultech je nyní z dovozu.

Podle ředitele svazu Michala Němce to zvyšuje tlak na domácí nadprodukci, která činí asi 700 milionů litrů z celkového objemu 2,7 miliardy litrů. Tuzemští mlékaři ovšem přiznávají, že ochranu trhu lze kvůli platným dohodám jen těžko zvýšit. Podle náměstka ministra zemědělství Tomáše Zídka by mohla aspoň trochu pomoci tzv. dvounulová varianta, čili liberalizace vzájemného agrárního obchodu mezi ČR a zeměmi EU, která například u sýrů stanovila kvóty na bezcelní a nesubvencovaný obchod. Mlékaři ale kritizují třeba import mléčných výrobků ze Slovenska, který jde do ČR za velice nízké ceny, aniž by příslušné české orgány na to nějak reagovaly.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down