Rostoucí ceny energií ohrožují tuzemskou produkci zeleniny

Prudce rostoucí ceny elektřiny a plynu vážně ohrožují tuzemskou produkci zeleniny, jelikož energie patří mezi hlavní nákladové položky pěstitelů. Kvůli extrémně vysokým cenám energií pěstitelé v zimě omezí produkci zeleniny ve sklenících, rychle rostoucí náklady sehrají také důležitou roli při rozhodování zelinářů, zda zasejí ozimou zeleninu pro jarní sklizeň. Uvedl  to předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka, podle kterého je regulace cen energií pro pěstitele zeleniny otázkou přežití.

"Nepříznivý vývoj cen energií společně s růstem dalších nákladů je tím nejzásadnějším faktorem, který již nyní, tedy v době setí ozimých druhů, rozhoduje, zda budou pěstitelé v pěstování zeleniny pokračovat. Bez závlahy, posklizňové úpravy a následného chlazení nelze v našich podmínkách zeleninu pěstovat ani dodávat do maloobchodní sítě. V případě produkce v krytých plochách se to pak vztahuje na celý proces pěstování," sdělil Hanka. Drahé energie už podle Hanky přiměly některé pěstitele zeleniny k rozhodnutí omezit v následujících měsících činnost. "Pěstitelé v krytých plochách letos zruší produkci přes zimní měsíce. Ovšem je otázka, jaký vývoj cen nás čeká do případného zahájení nové sezóny ve sklenících v předjarních měsících. Zda bude vůbec reálné v těchto energeticky náročných provozech pokračovat," upozornil Hanka. Tuzemští pěstitelé zeleniny proto podle Hanky potřebují rychlou pomoc v řádu týdnů. "Budou se teď totiž rozhodovat, zda mají zakládat plochy se zeleninou. Pokud se rozhodnou, že je nezaloží, tak na jaře své rozhodnutí už nebudou moci napravit. Letos plochy se zeleninou meziročně klesly o 5,2 procenta a příští rok by propad mohl být mnohem výraznější," varoval Hanka. Pěstování zeleniny patří podle Hanky mezi energeticky náročné sektory. "Náročný je jak provoz závlah, kde podíl nákladů na energie je největší nákladovou položkou, přičemž se zavlažuje více než 80 procent ploch zeleniny. Energeticky náročné je také následné zpracování a chlazení veškeré produkce včetně dlouhodobého skladování. U jednotlivých pěstitelů se podíl (energií na nákladech) liší dle jejich konkrétního zaměření a využití závlah. V případě produkce z krytých ploch, kdy je potřeba skleníky řídit, přitápět a přisvětlovat, je pak tento podíl ještě významnější," upozornil Hanka.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down