Rostoucí ceny plynu a elektřiny zdražily pěstitelské pálení

Prudce rostoucí ceny energií letos zdražily pěstitelské pálení, jelikož účty za plyn a elektrickou energii tvoří hlavní část provozních nákladů palíren. Například pěstitelská pálenice v Samotiškách u Olomouce zvýšila cenu vypálení litru stoprocentního alkoholu o 20 korun. "Přiblížila se 400 korunám. Litr padesátiprocentního alkoholu tak stojí nějakých 200 korun," řekl majitel pálenice v Samotiškách Josef Jašek.

"Bez plynu nic neuvaříme a veškeré naše ceny se odvíjí právě od cen energií. Vždy zdražujeme podle toho, jak nám dodavatelé energií cenu nastaví. Může se stát, že se ceny bude upravovat i během roku," uvedl Jašek, podle kterého zákazníci zvýšení cen většinou chápou. "Občas se zeptají, ale většinou to neřeší, protože cena padesátiprocentního lihu vzrostla o nějakých 12 korun. Na deseti litrech to udělá 120 korun, což není až tak zlé," podotkl Jašek. Pálenice v Samotiškách zahájila sezónu na začátku července, kdy v kotli skončily ovocné kvasy z třešní. Postupně je vystřídají meruňky, jablka, hrušky a švestky. "Doděláváme pozdní třešně a u nich je kvalita i výtěžnost celkem dobrá. Ani s meruňkami to nevypadá špatné, zákazníci jsou zatím spokojení," uvedl Jašek, podle kterého letošní úroda by při pohledu na obsypané ovocné stromy mohla být slušná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down