05.05.2005 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rostoucí farmářské ceny dostaly některé mlékárny do červených čísel

Některé domácí mlékárny jsou za první čtvrtletí letošního roku v červených číslech, tvrdí předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Podle něj se zpracovatelům nedaří promítnout rostoucí farmářské ceny mléka do hotových výrobků kvůli tlaku obchodních řetězců. Přitom surovinu vykupují za srovnatelnou cenu jako zpracovatelé například v Německu s tím, že české výrobky stojí méně než německé.

Podle Němce zpracovatelům nevyšel už konec loňského roku. Řada podniků sice v průběhu roku nějaký zisk vytvořila, ale v jeho závěru nakonec o přebytek hospodaření přišla a dostala se i do ztráty.
Člen představenstva svazu Stanislav Coufal soudí, že farmářská cena je vysoká a zdražuje výrobky, které pak těžko mohou konkurovat levnějším dovozům například z Polska. Problémy jsou hlavně od nového roku i s vývozem přebytků, které představují kolem 700 milionů litrů mléka z roční produkce přes 2,7 miliardy litrů. Coufal dále uvedl, že EU subvencuje vývoz do třetích zemí, tyto peníze jsou ale pro domácí zpracovatele těžko dosažitelné kvůli náročným podmínkám. Kdyby se podle něj prodávalo mléko za evropskou intervenční cenu, znamenalo by to 6,8 koruny za litr s tím. Dodal, že v Česku se začínají hromadit zásoby, například sušeného mléka.
Prezident agrární komory Jan Veleba poukázal na to, že se domnívá, že nelze při otevřeném trhu najít mechanismus, jak domácí cenu držet níž, pokud v bývalé evropské patnáctce cena mléka bude výš než u nás. Mlékárny by podle něj neměly podléhat tlaku odběratelů při podpisu smluv. Odvětví by zároveň potřebovalo větší koncentraci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down