Rovnováhu vrátí bioplynové stanice

Výstavbou bioplynových stanic a zapojením tak energetiky do zemědělství se může agrárnímu sektoru navrátit rovnováha. Budoucnost bude mít v České republice i chov skotu, protože stanice využijí odpady z živočišné výroby a zároveň zemědělcům vyváží ztráty z produkce masa a mléka. Uvedl to dnes prezident Agrární komory ČR Jan Veleba na Mezinárodní konferenci o chovu a výživě hospodářských zvířat v Mistrovicích na Orlickoústecku.

Pro energetiku lze vyčlenit 600 000 hektarů půdy. V roce 2020 by mohlo být plošně rozmístěno po Česku 742 bioplynových stanic s výkonem 520 megawatt. Vyrobenou energii z bioplynových stanic lze zpeněžit.
Také ministr zemědělství Ivan Fuksa podporuje výstavbu bioplynových stanic. Je jen škoda, že proti jejich výstavbě protestují zástupci obcí, posteskl si.
Podle Veleby převahu v potravinách už nezískáme. Osmdesát procent našeho trhu ovládají zahraniční řetězce. Ve vývozu potravin jsme závislí na zahraničních trzích, sdělil. Ministr Fuksa je však přesvědčen, že si přesto myslí, že propagaci českých potravin, kterou kdysi zahájilo označení Klasa, by farmáři neměli zanedbávat. Veleba vyzdvihl letos nový program Regionální potravina, na který letos ministerstvo zemědělství vyčlenilo padesát milionů korun. V krajích už existují obdoby soutěží, jež upozorňují na místní výrobky. Například několikátým rokem porota i veřejnost hodnotí potraviny a uděluje ocenění Mls Pardubického kraje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *