19.08.2004 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozbíhá se sklizeň chmele

Sklizeň chmele zahájilo deset až patnáct procent podniků a farmářů. Většina techniky vyjede do chmelnic až o víkendu. Výnosy jsou zatím průměrné, což potvrzuje prognózy. Podle nich by měl výnos dosáhnout zhruba tuny z hektaru, zatímco loni to bylo jen 0,93 tuny, uvedl tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Zdeněk Rosa.

Pěstitelé chmele, kteří začali sklízet letošní úrodu, začali se sklizní asi o týden později než v minulých letech. Zpoždění vyvolalo chladné počasí s podprůměrnými teplotami do poloviny července. Sklízet už začali pěstitelé na Lounsku, v ostatních oblastech to bude později, řekl Rosa.
Letos je osázeno chmelem 5873 hektarů ploch, což v meziročním srovnání je o 69 hektarů méně. Při česání chmele pomáhají zemědělcům brigádníci. Zájem mají už několik let zejména vysokoškoláci z Ostravska, Olomoucka a Brněnska. V menší míře zaměstnávají i cizince, především Slováky a Ukrajince. Poslední šištice chmele mají být sklizeny do konce prvního zářijového týdne.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down