16.02.2006 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozdělení podpor zemědělství a venkova z EAFRD by mělo být rovnoměrné

Podle návrhu ministerstva zemědělství by mělo jít z Evropského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) v letech 2007 až 2013 každý rok 57 procent z přibližně 10,5 miliardy korun přímo do zemědělství. Někteří senátoři ale navrhují snížení na padesát procent ve prospěch obnovy venkova, uvedl stínový ministr zemědělství za ODS Jiří Papež. Zastánkyní rovnoměrného rozdělení mezi podporu zemědělství a venkova je předsedkyně stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Václava Domšová. Obává se, že jiný systém by mohl v obcích zhoršit atmosféru mezi samosprávou a zemědělci.

Starostové i farmáři přítomní na semináři, který dnes senátní komise v Bruntále uspořádala, názor komise většinou podporovali. Starostové se shodli na tom, že obce by mohly díky dotacím podporovat výpadky v zemědělství a pomáhat vytvořit nová sezónní pracovní místa pro lidi, kteří se během zimy v zemědělství neuplatní. Další peníze chtějí použít na zlepšení dopravní obslužnosti, služeb i nabídky pro turisty, aby lidé z vesnic neodcházeli. Dotace by se podle zástupců samospráv neměly rozdělovat centrálně z Prahy, ale přímo v jednotlivých regionech a krajích.
Prostřednictvím nově zřízeného Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova by Česká republika měla být schopna čerpat v letech 2007 až 2013 více než 70 miliard korun, ročně půjde z Bruselu na rozvoj venkova přibližně o třetinu více peněz než dnes. Zjednodušit by se měl také systém rozdělování dotací.
EAFRD bude mít tři osy. Jedna bude podporovat konkurenceschopnost zemědělství, druhá se zaměří na údržbu krajiny i ekologii a třetí má zlepšit kvalitu života ve venkovských sídlech. Program bude spravovat ministerstvo zemědělství. Dosud se staralo jen o dotace pro zemědělce, peníze na rozvoj venkova obce získávaly prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj. O konečném systému rozdělování dotací by se mělo rozhodnout v druhé polovině roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down