31.01.2023 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozdíly mezi cenami výrobců a prodejců cukru se zvětšují

Rozdíly mezi cenami průmyslových výrobců cukru a spotřebitelskými cenami v obchodech se podle Potravinářské komory ČR v posledních měsících výrazně zvětšují. Komora to uvedla poté, co ministr zemědělství Zdeněk Nekula vyzval obchodní řetězce, aby nezneužívaly současné ekonomické situace k neúměrnému zvyšování zisku. Ceny začaly stoupat se začátkem nové cukrovarnické kampaně v září minulého roku, kdy podniky začaly vyrábět z loňské sklizně.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza v reakci na výzvu ministra adresovanou vedení obchodních řetězců uvedl, že obchodníci naopak zdražování kompenzují tím, že cukr častěji zařazují do slevových akcí. "V tomto režimu se ho v posledním období prodalo více než 70 procent, takže se každý, kdo sleduje nabídky slevových akcí, může vyhnout masivnímu zdražování ze strany dominantních dodavatelů cukru," řekl. Uvedl také, že ceny se každoročně stanovují v podzimních tendrech a loni se výrobci snažili výrazně navýšit své ceny.  Podle ČSÚ byla průměrná cena průmyslových výrobců za jeden kilogram cukru loni v září 13,17 Kč. V prosinci stál kilogram 19,90 Kč, což je nárůst o 51 procent. V ČR je sedm cukrovarů, které provozuje pět společností. Potravinářská komora s ohledem na růst cen v obchodech uvedla, že požadavek ministra na snížení cen směrem k obchodníkům je na místě. Reakci svazu obchodu označila jako nepřiměřenou. "Navíc, jestliže uvádí, že více než 70 procent cukru se prodává ve slevových akcích, pak je rovněž logická otázka, proč se tedy nemůže cukr prodávat za tuto sníženou cenu běžně," doplnila komora. Českomoravský cukrovarnický spolek uvedl, že ceny výrobců v uplynulých letech byly nejnižší za posledních 25 let. Nejnižší cena byla v roce 2019, kdy v lednu stál kilogram 8,18 Kč a v prosinci 9,2 Kč. Svaz také poukázal na výrazné rozdíly v cenách energií, které byly pro podniky v minulých letech proti současnosti několikanásobně nižší. "Rovněž i mzdy před deseti lety byly výrazně nižší," uvedl. Předseda spolku Josef Pojer pro  uvedl, že vyjednávání o cenách je v kompetenci jednotlivých firem. "Z vývoje cen, zejména v posledním roce, je patrné, jak se nůžky dlouholeté cenové korelace rozevírají a kdo je tím subjektem, který je toho jevu příčinou," uvedl ke kritice ministra Nekuly a vyjádření svazu obchodu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down