Rozdíly zůstanou (komentář)

Další průzkum, který tentokrát organizovala potravinářská komora, dokázal, že stejná zmrzlina, konzerva, kinder vajíčko nebo pizza a další potraviny, které koupíte v německém supermarketu, jsou kvalitnější a dokonce levnější, než ty, co se ve stejných obalech a pod stejnou značkou prodávají u nás. Není to poprvé a určitě ani naposled, kdy se podobné výsledky průzkumů publikují v zemích bývalého socialistického tábora.

Většině těch, kteří takové produkty kupují, to nevadí, jiné to pobuřuje a další, včetně některých europoslanců, hledají způsob, jak výrobcům něco takového zakázat zákonem.

Evropská komise již vytvořila a stále vytváří řadu právních norem, kterými se snaží regulovat kde co, od žárovek až po banány, takže vytvořit zákon podobného typu by asi bylo pro bruselské úředníky snadné, a stejně snadno by dokázali výrobci nové právní normě vyhovět a zároveň nezměnit vůbec nic na složení svých výrobků určených pro východoevropský trh. Takže by to vlastně byla zbytečná práce, navíc Evropa má dnes jiné starosti než počítat kolečka salámu v pizze.

Spotřebiteli tedy nezbývá, než pečlivě pročítat informace na obalech a rozhodnout se podle svého, zda výrobek koupí, či nikoli. Je ale téměř jisté, že se tyto informace budou i nadále u stejných výrobků na obou stranách hranice lišit. Řečeno slovy klasika, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *