05.02.2002 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhodnutí o dovozech hovězího masa krizový štáb odložil

Krizový výbor pro tzv. nemoc šílených krav (BSE) dnes nerozhodl o návrhu Státní veterinární správy uvolnit dovozy hovězího ze zemí EU postižených BSE. Komise si totiž vyžádala další informace, řekl to mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář.

"Členové Krizového výboru dále diskutovali o možnosti uvolnění obchodu s hovězím masem ze států Evropské unie. Státní veterinární správa a Ministerstvo zemědělství tuto otázku otevřelo již koncem minulého roku, neboť zastáváme zásadu reciprocity vzájemného chování v obchodu se zemědělskými a potravinářskými produkty u zemí, jejich úroveň ochrany spotřebitele a bezpečnosti potravin je minimálně na úrovni naší. Zároveň je třeba rozhodnutí o uvolnění obchodu posuzovat z pohledu ochrany našeho spotřebitele, z pohledu předběžné opatrnosti. Vidíme, že v samotné Evropské unii existuje kontroverzní přístup k obchodu s hovězím masem. Francie do dnešního dne nepovoluje dovoz hovězího masa z Anglie a to přesto, že tomuto obchodu nesmí bránit rozhodnutím Soudního dvora Evropského společenství. Při posuzování všech aspektů a hledání hranice, či metodiky, ze kterých zemí povolit dovoz hovězího masa, dospěl Krizový výbor pro problematiku BSE v České republice k rozhodnutí, vyžádat si dodatečné informace od Státní veterinární správy. Státní veterinární správa u každé země evropské patnáctky provede analýzu, proč je vhodné uvolnit dovozy hovězího masa, případně proč to vhodné není a připojí nové informace o zásadách obchodu s hovězím masem České republiky se Slovenskem," uvedl Kovář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down