23.04.2012 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhodnutí o pivovaru asi v červnu

Verdikt o platnosti prodeje městského pivovaru v Náchodě by mohl hradecký krajský soud vynést v červnu. Dnes soud k žádnému závěru nedospěl. Společnost Pivovar Holba, která se žalobou domáhá zrušení prodeje, chce důkazy pro svá tvrzení nově provést i trestním spisem z policejního vyšetřování tehdejší transakce. Město Náchod a liberecká firma LIF, která pivovar v roce 2009 koupila, se k návrhům Holby mají vyjádřit do poloviny května. Jednání soud odročil na 25. června.

Soudce Jiří Kratochvíl společnosti Pivovar Holba vytkl, že své podání na nové důkazní návrhy soudu předložila teprve minulý týden, ačkoli pozvánku k dnešnímu jednání měla již 1. února. Soudce Holbu varoval, že při opakování takového postupu, který může způsobit průtahy řízení, jí může uložit pořádkovou pokutu. Podle Holby prodej pivovaru byl neplatný a prý to hodlá věcně dokázat. "Existuje pochybnost o tom, jaké konkrétní jednání během prodeje jednotliví aktéři provozovali, a co se všechno dělo. To v civilním řízení nejde tak úplně prozkoumat," řekl novinářům k požadavku na zařazení trestního spisu jako důkazu právní zástupce Holby Martin Uzsák.
Starosta Náchoda Jan Birke označil jednání Holby za obstrukci. "Dokázali to tím, že dva dny před jednáním dostaneme dokument, jehož záměrem je přiložení živého spisu z trestněprávní věci," řekl Birke. Podle firmy LIF jsou důkazy z trestního spisu pro nynější spor irelevantní. Město pivovar, který nyní nese název Primátor, prodalo firmě LIF za 150 milionů korun. Holba nabídla 185 milionů korun. Podle dřívějšího vyjádření tehdejšího starosty Oldřicha Čtvrtečky (ODS) by však město při akceptování podmínek Holby za pivovar dostalo pouze 136,5 milionu korun. Pokud by soudy smlouvu označily za neplatnou, hrozilo by to, že by si LIF a město musely vrátit peníze a pivovar. Radnice však už 150 milionů korun nemá. "Peníze již mí předchůdci utratili. Pro město by to byl katastrofální scénář," řekl Birke.
Krajský soud spor řešil již loni v březnu, kdy žalobu společnosti Pivovar Holba zamítl. Pražský vrchní soud však odvolání Holby vyhověl a případ vrátil do Hradce k prvoinstančnímu rozhodnutí. Prodej akcií pivovaru firmě LIF provází také policejní vyšetřování. Policie kvůli údajným machinacím při prodeji stíhá exstarostu Čtvrtečku. Ten jakékoli pochybení odmítá. Policie už dříve uvedla, že exstarostovým jednáním vznikla škoda 35 milionů korun. Smlouva, kterou Čtvrtečka uzavřel s novým nabyvatelem akcií, podle policie neodpovídala návrhu schválenému zastupitelstvem. Některé formulace byly podle policie dodatečně změněny a také bylo provedeno antedatování.
Výstav pivovaru Primátor, který je největším pivovarem v hradeckém kraji, se pohybuje na úrovni 130.000 hektolitrů. Více než pětinu prodeje zajišťuje export. Pivovar se profiluje jako výrobce speciálních piv. Do skupiny LIF v Česku patří také pivovary Svijany a Rohozec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down