08.12.2008 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhodnutí o reformě až po rozpočtu

Česká republika nechce žádné rozhodnutí o reformě evropské zemědělské politiky, dokud nebude hotov rozpočet Evropské unie na příští roky. Novinářům to řekl vicepremiér Alexandr Vondra. Téma reformy zřejmě nejvíce kritizované evropské politiky bude jedním z bodů agendy nadcházejícího unijního summitu, přičemž diskuse o reformě povede i Česká republika v rámci svého předsednictví v Radě EU.

Současná verze společné zemědělské politiky EU bude fungovat do roku 2013, což je zároveň rok kdy vyprší současný unijní rozpočtový rámec. Evropská unie se v současnosti řídí rozpočtem pro roky 2007 až 2013. V blízké budoucnosti by ale měla začít jednání o nové rozpočtové "perspektivě", která trvají i několik let a jsou značně složitá.
Debaty o reformě společné zemědělské politiky však na rozdíl od rozpočtových diskusí už začaly. Odstartovalo je francouzské předsednictví EU. Francouzi chtěli prosadit text, který pouze zdůrazňoval, že unijním zájmem by měla být především tržní stabilita. Ani tento dokument však neprošel, protože některé členské státy se v současnosti nechtějí zavazovat vůbec k ničemu, protože se obávají, aby se některé z nadcházejících předsednictví na podobné texty neodvolávalo.V současnosti do unijního zemědělství putuje přes 40 procent finančních prostředků z rozpočtu EU a celková částka vyhrazená zemědělcům se nicméně již několik let snižuje, za což mohou nejrůznější změny, s nimiž přichází většinou Evropská komise. Naposledy se takto EU před pár týdny dohodla na krácení dotací velkým farmám a dalších změnách. Po roce 2013 by však měly být reformy daleko zásadnější a peníze pro farmáře by měly tvořit jen asi třetinu rozpočtu Evropské unie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down