02.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhodnutí vlády o podpoře zpracování řepky na biopalivo stále visí ve vzduchu

Vláda včera opět přerušila jednání a tedy nerozhodla, zda bude pokračovat podpora zpracování řepky na metylester řepkového oleje (MEŘO), který se používá k výrobě bionafty, uvedla mluvčí vlády Věra Dušková.

Na metylester by se mělo podle návrhu letos zpracovat 200 000 tun řepky s tím, že výrobci dostanou dotaci 9500 korun na tunu vyrobené látky. Celkově se předpokládají výdaje 475 milionů korun. Peníze má v rozpočtu vyčleněny Státní zemědělský intervenční fond.
Než Česko vstoupilo do EU, dodával SZIF výrobcům MEŘO za snížené ceny řepku, kterou zemědělci vypěstovali na půdě uložené do klidu. Metylester se pak míchal s naftou na bionaftu.
Ministerstvo zemědělství počítalo s tím, že od května měla být biopaliva přimíchávána do benzinu a nafty na základě zákona o ochraně ovzduší. Výrobci pohonných hmot ale na toto opatření k danému datu nebyli technicky připraveni. Než se přimíchávání dořeší, je podle ministerstva třeba podpůrného programu, aby výroba MEŘO zůstala zachována.
Ministři se návrhem zabývali již koncem července, ale odložili ho a vyžádali si analýzu, zda by peníze, které se mají použít na tento program, nebyly lépe využity na spolufinancování zdrojů z evropských fondů. Meziresortní komise návrh doporučila vládě k projednání, uvedlo MZe.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down