13.05.2008 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor

Na aktuální téma současného trhu s vínem se pro týdeník Zemědělec vyjádřil Josef Vozdecký, generální ředitel společnosti Bohemia Sekt.

Jak hodnotíte reformu trhu s vínem, jak ji nedávno schválila Evropská unie? Po velmi náročných jednáních se ministři zemědělství Evropské unie nakonec shodli na reformě evropského trhu s vínem. Potvrzují totiž dosavadní rozumný trend společenského vývoje, který je patrný i v přístupu k vínu., a to hledání autentičnosti, pravosti, skutečné osobitosti, hodnověrného produktu s původem Myslím, že z výsledků těchto jednání můžeme mít v zásadě radost. Českým vinohradníkům a vinařům vyhovuje, že tam nejsou nějaké speciální omezení. Podle mě nejpodstatnější není doslazování vína cukrem, nicméně je dobré, že to prošlo. Pokud by se nedoslazovalo cukrem, mohlo by se víno doslazovat zahuštěným moštem. V tomto případě by se určitě našel zase systém podpory Evropské unie, i kdy dotace by šly asi třeba do Itálie. Já osobně jsem byl sice trochu nakloněn té druhé straně, spíše než řepný cukr přidávat do vína mošt.

Myslíte, že stoupající dovozy levných vín mohou ohrozit české vinaře? 

Hranice jsou otevřené a tak, jako se víno může dovážet, tak rovněž my ho můžeme exportovat. Do České republiky se musí kolem 50 procent vín stejně dovézt. O české a moravské víno, normálně vyprodukované a dobře ošetřené bude určitě zájem. Importů se proto neobávám. Dovozy by české vinaře neměly ohrozit. Na trhu ale existuje soutěživost, musíme se proto snažit. .

Letos hodláte uvést na trh biovíno. Co vás k tomu vede?

Trend bioproduktů tady je a poroste a lidé si budou stále víc a více vybírat , co konzumují, v souvislosti se svým zdravím. Ačkoliv podle mě ani vlastní produkce hroznů a výroba vína není zase tak ohromně zatížená rezidui z postřiků. Produkce bio má ještě některé další omezení z titulu krajinotvroby a vztahu k životnímu prostředí. Nikdo ale nemůže čekat, že biovíno bude chutnější, ale bude vyprodukováno s úctou k přírodě. Také nebude rozhodne levnější.

Budete nakupovat hrozny od našich vinařů, nebo se poohlédnete v zahraničí?

V České republice někteří vinaři už s bioprodukcí začínají. My sami vysadíme v příštím roce na jaře ve Bzenci asi deset hektarů vinic, na nichž budeme hospodařit v ekologickém režimu. Počítáme však rovněž s nákupem hroznů od dalších dodavatelů, jak z ČR , tak ze zahraničí.

Jakou odrůdu budete vysazovat?

Půjde například o odrůdu Hibernal.

Jak se vlastně dařilo skupině Bohemia Sekt v minulém roce?

Loňský rok byl úspěšný, nejlepší v historii společnosti. Celkový prodej představoval 27,5 milionu lahví. Sekty se na něm podílely 11,5 milionu lahví, což představovalo meziročně více než desetiprocentní nárůst. Na obratu 1,6 miliardy korun se tato hlavní kategorie podílela více než polovinou. Export tvořil čtyři procenta objemu prodaných lahví. .
Připomenu, že skupina Bohemia Sekt nyní zahrnuje 12 vlastních značek a deset značek importovaných. Celkem prodává na 175 produktů. Obhospodařuje 242 hektarů vinic a zaměstnává 300 pracovníků. V současnosti je tak největším vinařským podnikem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down