29.02.2008 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor

s Jaroslavem Hajdou, předsedou Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě

Chovatelé prasat přikročili k exportům, proč je začínáte realizovat v tuto dobu? Nejde o zahájení exportu, jde nám o jeho rozšíření. A je nutné zdůraznit, že se jedná o přirozenou reakci producentů na cenový vývoj v rámci EU a u nás.
Načasování úzce souvisí s nabídkou a poptávkou na trhu. Krize v odvětví chovu prasat má celoevropský rozměr a její významnou příčinou je ztráta konkurenceschopnosti evropských producentů na třetích trzích. Právě tato skutečnost měla vliv na převis nabídky a ke změně došlo až nyní a naše jednání je rychlou reakcí na tuto situaci.
Vzhledem k tomu, že se poptávka po prasatech na vývoz projevila prakticky ze dne na den, zveřejnil Centroodbyt tiskovou zprávu, ve které chovatele aktuálně informuje a vyzývá je, aby se k vývozům odpovídajícím způsobem připojili. Musíme si uvědomit, že u nás v předcházejících týdnech odbyt jatečných prasat stagnoval s odpovídajícím dopadem na porážkovou hmotnost i na cenu.
V jakém objemu byste chtěli vyvážet ? Kromě dlouhodobých smluv, uzavřených na vývoz jatečných prasat především do Německa, Maďarska a Ruska, které jsme samozřejmě povinni naplňovat, je objem vývozů vázán na celkovou výhodnost těchto kontraktů. Krize v chovu prasat trvá šestnáct měsíců a její konec není stále na dohled a nikdo, zdůrazňuji nikdo, není ochoten napomoci jejímu řešení. Realizace vývozů jatečných prasat se nám v současnosti jeví jako jednoznačně výhodná.
Uvažujete i o vývozu zpracovaného vepřového masa? V této fázi jde o vývozy živých zvířat. V žádném případě se však nebráníme realizovat vývozy v podobě jatečných půlek či částí, pokud to i pro nás bude výhodné.
O kolik procent si vývozem polepšíte na ceně proti uplatnění produktů na českém trhu ?
O této záležitosti můžeme hovořit, až budeme mít v rukou odpovídající dodací listy a faktury realizovaných vývozů a srovnáme je s cenami dosaženými na domácím trhu, který pro nás samozřejmě zůstává tím rozhodujícím. Ale jak to vypadá, bude to pro chovatele, kteří se rozhodnou pro vývozy velmi zajímavé.
Jak se podle vás projeví vývozy na ceně vepřového ? Někdy to vypadá, že cena placená za jatečná prasata tuzemskou cenu v obchodech ani neovlivňuje. Abych byl konkrétní. V 1. týdnu letošního roku byla základní cena za jeden kilogram jatečně upraveného těla 37,50 korun a v sedmém týdnu klesla na 32,- korun, tedy pokles o 15 procent. Zaregistroval snad někdo ze zákazníků takového snížení v cenách výrobků ? A samozřejmě si nedělejme iluzi o tom, jak situace bude vypadat, když se cena za jatečná prasata o něco navýší, to bude rodeo. A hlavním viníkem bude chovatel.Ve vyspělých zemích se zemědělští analytici zabývají sledováním marží dosahovaných obchodními řetězci, obchodníky, zpracovateli i porážkami a samozřejmě ziskovostí či ztrátami producentů. Doufejme, že se toho dočkáme i u nás.
Jaký očekáváte další vývoj v chovech prasat ? Krize v odvětví chovu prasat postupně přechází do stadia likvidace. Je naprosto nepochopitelné, jak je to i ministerstvu zemědělství ČR jedno a nechává vše probíhat volným a nekontrolovatelným pádem. To, že ztráta odvětví v roce 2007 vysoce překonala 2,5 miliardy korun a nyní každý měsíc vysoce překračuje 250 milionů korun nikomu nevadí. Můžeme očekávat, že stavy prasnic poklesnou v období března až dubna pod 150 tisíc, v pololetí se sníží stav prasat celkem na dva miliony kusů, nejníže od roku 1947. Soběstačnost ve výrobě vepřového masa poklesne hluboko pod 65 procent. Co mě vede k tomuto pesimistickému výhledu ? Již delší dobu poukazujeme na skutečnost, že čísla vydávaná Českým statistickým úřadem neodpovídají skutečnosti. K 1.prosinci 2007 je uváděn stav prasnic 197 374 kusů proti 221 291 kusů k 1. prosinci 2006, to je minus 13,6 procenta. Ve skutečnosti je však prasnic o 15 tisíc méně, stačí si vzít přesnější údaje z ústřední evidence. Varující je i prodej inseminačních dávek za leden 2008 ke skutečnosti za leden 2007, což představuje pokles o 30,7 procenta. Co to znamená nemusím snad dlouze popisovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down