28.04.2008 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor s

Vladimírem Rodem, ředitelem družstva vlastníků Batelov

Nedávno jsem byl oceněn v soutěži Manažer roku 2007, kde jste se stal vítězem v rámci odvětví zemědělství. Co to pro Vás představuje? Já to beru jako ocenění celého našeho podniku. Jinak osobně považuji své vítězství za zúročení dlouholeté práce v zemědělství, které není jednoduchým oborem. Je totiž na okraji zájmu společnosti a celých 15 let se pere s různými, často politizovanými, problémy. Je to možná i o tom, že se tyto věci snažím ventilovat a hádat se s politiky o naše bytí.
Co považujete v tomto odvětví za současnou nanejvýš aktuální otázku? Zreálnění a současné vytvoření jednotných podmínek v rámci celé Evropské unie bez zamlžování skutečných a reálných vstupů. Při zrušení všech dotací, vyjma environmentálních, by se ukázala síla českého zemědělství a následně by se stalo výrazným exportním odvětvím. Důležité je podle mě zastavit politizaci ekonomiky a opakované pokusy o atomizaci českého zemědělství. Rovněž by měla být zabezpečena efektivní a rychlá vymahatelnost práva, které by mělo být v České republice více předvídatelné.
Mohl byste představit váš podnik? Družstvo vlastníků Batelov hospodaří na 1700 hektarech, z toho je 1200 hektarů orné půdy. Zabývá se tradiční zemědělskou výrobou, i když převažuje rostlinná produkce. Jsme příkladem toho, že i na Vysočině se dá úspěšně pěstovat obilí. Loňské výnosy byly velmi dobré. Jinak v osevním postupu má své zastoupení řepka, technické plodiny a podobně.
Kvůli ekonomické nevýhodnosti jsme přestali chovat prasata, ale k tomuto kroku jsme přistoupili ještě dřív než vypukla poslední krize v této oblasti. Nyní se zaměřujeme na chov masného skotu charollais, máme asi 500 dobytčích jednotek. Zajišťujeme si vlastní plemenný materiál. Celkem máme 26 zaměstnanců, přičemž hospodářský výsledek na zaměstnance za minulý rok činil 448 tisíc korun.
Proč si myslíte, že je poměrně úspěšný? Samozřejmě se snažíme reflektovat okolí a analyzovat naši činnost. Inovovali jsme také technologie. Je to o nákupu techniky do rostlinné výroby a modernizaci technologií v živočišné výrobě. Zlepšuje se tak rentabilita. Tudy navíc vede cesta k tomu, aby se mohly mzdy lidí, kteří u nás pracují, zvyšovat. Mzdy v zemědělství jsou pořád horší než je průměr tohoto národa.
Kam investice především směřovaly? V posledních letech směřovaly více do rostlinné výroby, činily v řádu asi 35 milionů korun. Šlo zejména o pořízení traktorů a dalších strojů. V živočišné výrobě jsme šli cestou nákupu objektů a rekonstrukcí. Přizpůsobujeme je chovu masného skotu.
Daří se vám sehnat kvalitní pracovní síly?
Z tohoto problému mám obavy hlavně do budoucna. Starší ročníky budou končit. Navíc je nedostatek absolventů, kteří by zůstali u oboru. My jsme měli možná to štěstí, že v naší firmě máme stabilní tým pracovníků, ať už v rostlinné nebo v živočišné výrobě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down