14.03.2008 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor s

Pavlem Švarcem, generálním ředitelem a předsedou představenstva a.s. Čepro

Výrobci pohonných hmot usilovali o snížení tempa navyšování procenta přidávání bioložky do pohonných hmot. Proč? Je to logické a lze to pochopit. Já jako výrobce motorových paliv budu přidávat něco, co nevyrábím? Tak ztrácím marži. Je pravda, že existovaly poslanecké návrhy na nižší procento přidávání bioložky do pohonných hmot, ty ale ve sněmovně neprošly.
Od letošního 1.ledna je povinnost přimíchávat do benzínu biolíh, jeho celkový roční průměr letos nesmí klesnout pod dvě procenta. Jaký objem biolihu potřebujete?
Co se týká objemu, tak my potřebujeme nějakých 25 tisíc tun biolihu, navíc pro naše zákazníky, kterým mícháme bioložku dvěma procenty, musíme mít dalších asi 30 tisíc tun. Takže zatím předpokládáme, že by nám vystačila kapacita lihovaru TTD Dobrovice.
Kryli jste dosavadní potřebu biosložek i dovozy? Od loňského září jsme kryli dovozem naši potřebu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) asi ze 40 procent, 60 procent jsme odebírali od tuzemských dodavatelů. Biolíh jsme z 95 procent odebírali od TTD Dobrovice, půl procenta představovaly dodávky ostatních producentů. V současnosti máme zkušební dodávku biolihu z Brazílie, která vyjde asi o korunu až 1,50 koruny levněji než z tuzemska.
Jaká je kvalita dováženého biolihu? Podle našich analýz není rozdíl mezi dováženým brazilským a tuzemským lihem. Chceme, aby naši zákazníci měli kvalitní příměsi.
Proč se ohlížíte po dovozech? Tuzemské ceny biolihu jsou vyšší než v zahraničí. Jedinou přijatelnou možností u nás je nakupovat biolíh od TTD Dobrovice, která ho vyrábí z cukrovky. Produkce biolihu z obilí je příliš drahá.
Nakupujeme od našich dodavatelů na bázi kotací Rotterdam. Ceny biolihu se tam pohybují kolem 14-15 korun za litr. Když jsme před pěti či šesti lety počítali návratnost investice do lihovaru, který by vyráběl biolíh z obilí, tak výrobní cena biolihu při ceně obilí 2500 až 2600 korun činila 12 korun. Jestliže cena obilí stoupla dvakrát třikrát, tak při nákladech na surovinu ve výši 80 procent se výrobní cena bude pohybovat kolem 18-20 korun. K tomu ještě nepočítáme dopravu a ostatní náklady. To je důvod, proč TTD Dobrovice je náš jediný dodavatel biolihu, u cukrovky nebyl nárůst ceny jako u obilí nebo kukuřice.
Takže lihovar TTD Dobrovice stačí pokrýt vaši potřebu i v budoucnu? Myslím, že do dvou až čtyřech let sem přijdou biopaliva druhé generace ze zemědělského odpadu, dřevní hmoty, rychle rostoucích dřevin, energetických rostlin, která doplní tuto potřebu. Takže stačí jeden lihovar. Do pěti let se tak očekává, že vyrostou další produkční kapacity – ne z obilí, ne z cukrovky, ne z kukuřice.
O kolik procent se podle vašich předpokladů bude zvyšovat spotřeba pohonných hmot u nás?
V současné době představuje roční nárůst zejména v naftě kolem osmi až deseti procent, spotřeba benzínu stagnuje, což je jedno až dvě procenta ročně. Podle nás to odpovídá nárůstu průmyslové výroby, dopravy a růstu ekonomiky obecně.
Jak dlouho bude tento rostoucí trend trvat? Je to něco, jako když se mě ptáte, kolik bude stát ropa. Může to být dlouhodobý boom, nebo přijít krize a pak to půjde všechno směrem dolů. Nechme se překvapit.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down