06.08.2007 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor s Josefem Lukou, ředitelem družstva Proma Mladá Boleslav

V poslední době roste cena obilí a očekává se zdražení krmných směsí. Jak pociťujete tuto skutečnost ve vašem družstvu, které je specializováno na chov prasat?

Náklady na kilogram vepřového masa v živém se v současnosti pohybují na úrovni 30 až 31 korun. Pokud nakoupíme obilí do směsi za 3500 korun za tunu, tak nám náklad stoupne téměř o šest korun což je 19 procent. Konkrétně pro náš podnik to bude znamenat nárůst nákladů na krmné směsi o 11 milionů korun. Pokud by se cena krmného obilí vyšplhala až na čtyři tisíce korun, tak náš náklad stoupne o 27 procent a my zaplatíme za krmné směsi o 16 milionů více. Když jsem se to pokoušel dopočítat dál, tak při naší produkci čtyř tisíc tun vepřového masa potřebujeme minimálně o čtyři koruny více na kilogram prasat, abychom vůbec pokryli nárůst nákladů.

Kolik procent z celkových nákladů tvoří u vás náklady na krmiva?

U nás konkrétně se náklady na krmiva pohybují pod 50 procent. Podle mě otázka konečné ceny masa je také záležitostí kapacit jak mísírny krmiv, tak třeba jatek. Jestliže nám dodává mísírna krmných směsí, která za rok dělá 35 tisíc tun, a v Německu jsou mísírny, které produkují 350 tisíc tun, pak samozřejmě náklad na výrobu krmiv u nás je vyšší. Jestliže dodáváme do jatek, která porazí 1000 až 1300 prasat za den, tak jsou jatka, která porazí zhruba desetkrát tolik. To se samozřejmě promítne do poklesu nákladů.

Zbývá vám vůbec na nutné investice?

Jestliže říkáme 30 až 31 korun, tak to jsou holé náklady. Podniky, které jako my vznikly před 35 až 40 lety jsou dnes potřeba rekonstruovat. Takže stojíme před problémem, jak je udržet, abychom mohli v produkci dál pokračovat. Protože nehospodaříme na půdě, tak jakékoliv podpory, které k nám směřují, jsou minimální. Pokud bychom chtěli postavit novou farmu, jednak nám to nikdo nepovolí a nemáme na to peníze, protože hospodaříme s nulou.

Jaké tedy využíváte podpory?

Odhadem 60 až 70 procent produkce vepřového, ale i drůbežího masa a vajec v ČR zajišťují podniky, které nehospodaří na žádné půdě a proto k nim nepřichází téměř žádna podpora formou dotací. Stejně jsme na tom i my. Naší jedinou možností proto bylo využít podpory odbytových uskupení. Tento titul byl však už v době svého zveřejnění kontraproduktivní, protože boural stávající uskupení. Mnozí z členů Agroporku nebo Centroodbytu měli po vyhlášení tohoto titulu chuť ze stávajících odbytových organizací odejít a založit si vlastní. My jsme to sami připomínkovali. Nicméně titul vyšel a byl tam stanovený limit, na který jsme stačili jako podnik sami. Dotázali jsme se tedy ministerstva zemědělství i Státního zemědělského intervenčního fondu, jestli můžeme založit družstvo sami. Odpověď obou institucí zněla: Můžete. Tak jsme založili odbytovou organizaci. Stálo nás to peníze a spoustu papírování. Zhruba před dvěma měsíci však přišlo nové nařízení, že kdo založil toto uskupení sám, jako jedinec, tak nemá na žádné peníze nárok. Fond i ministerstvo se prý spletly. My konkrétně jsme tak přišli o tři miliony korun ročně, bylo by to na pět let, celkem by šlo tedy o 15 milionů. Samozřejmě jsme se odvolali, ale zatím se nic neděje. My jsme připraveni to dát k soudu, protože nám to připadá absolutně nespravedlivé. Ty podniky, které si založily odbytové organizace samy rok předtím, tak peníze už začaly čerpat.

Přece jenom jste ale modernizovali stáje…

Platí zákon, že od roku 2013 musí být splněny nové normy. Abychom nešli s kapacitou dolů, tak jsme vloni vybudovali novou stáj, kde budeme umisťovat prasnice březí a kojící. Zrekonstruovali jsme stáj pro březí prasnice a teď už nemáme peníze na další investice, tak všechno zastavujeme.

Na kolik vás to přišlo?

Nová stavba a rekonstrukce stála asi 15 milionů korun. Přestože jsem žádali o podporu, nedostali jsme nic, protože jsme nebyli v odbytovém družstvu. Takže jsme to hradili z vlastních zdrojů.

Jaký je objem vaší produkce?

Máme čtyři střediska, kde chováme zhruba 1650 prasnic a v zástavu máme 12 tisíc kusů prasat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down