22.03.2010 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor s komisařem EU

Zemědělec je první české médium, kterému poskytl rozhovor nový komisař Evropské unie pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloş.

 
Jak by podle vás měla vypadat společná zemědělská politika (SZP) Evropské unie po roce 2013?

Je samozřejmé, že formulace evropské zemědělské politiky, která by měla platit po roce 2013, bude pro mne jako evropského komisaře pro zemědělství největší výzvou a úkolem v následujích pěti letech. Nicméně to bude dlouhý proces a my chceme začít se širokou debatou o hlavních cílech budoucí politiky v nadcházejících měsících. Jakmile identifikujeme tyto cíle, budeme hledat pro jejich dosažení politické nástroje - doufejme, že v komunikačním sdělení, které chceme zveřejnit do konce letošního roku. Předpokládáme, že během první poloviny příštího roku budeme mít značnou odezvu na tento dokument z členských států, od poslanců Evropského parlamentu a široké veřejnosti, takže oficiální legislativní návrh SZP po roce 2013 budeme moci předložit v polovině příštího roku. Pravděpodobně bude částí daleko většího balíku týkajícího se rozpočtu unie pro období 2014 až 2020.

Měla bySZP dát větší důraz na rozvoj venkova?

Ano, je již zřejmé, že politika rozvoje venkova bude hrát v budoucnu velkou roli – pravděpodobně větší než dříve. Je velmi důležitou možností pro posílení konkurenceschopnosti a využívání inovací stimulujících “zelený růst”, který je ústředním bodem ve strategii komise Evropa 2020. Musím však zdůraznit, že SZP je a zůstane kombinací různých prvků. Jde zejména o přímé platby (systém SAPS v České republice), opatření rozvoje venkova a různé nástroje na řízení trhu pro pomoc farmářům při potížích na trhu.

Bude úroveň dotací po roce 2013 stejná pro zemědělce z EU-15 a EU-12? Bude i nadále
současných pravidel?

Je příliš brzy na to, abychom mluvili o tom, jaká bude výše podpor po roce 2013. Je však zřejmé, že dnešní velké rozdíly v přímých platbách mezi členskými státy a regiony v přímých platbách nemohou v současné podobě pokračovat. Jak požadovali všichni ministři zemědělství EU v listopadu 2008 v době zdravotní kontroly (health check) SZP, i mým cílem je dosáhnout spravedlivějšího systému podpor. Ale musíme rovněž udělat systém transparentnějším a důvěryhodnějším tak, aby daňoví poplatníci lépe pochopili, na co se veřejné peníze používají. Chtěl bych také jen zdůraznit, že “spravedlivý” nutně neznamená “stejný”.

Exportní subvence se musí podle dohody ve Světové obchodní organizaci do roku 2013 zrušit. Nebude SZP postrádat tento nástoj regulace trhu?

Náš systém exportních refundací je široce kritizován, a to nejen evropskými daňovými poplatníky. Proto se nemohu dočkat, až budeme probírat jiné možnosti, které bychom mohli v budoucnu používat. Mám pocit, že bychom mohli udělat více pro propagaci evropské produkce na světových trzích, zejména vzhledem ke kvalitě a rozmanitosti evropské agrární produkce.

Má produkce mléka v Evropě budoucnost? Je rozumné zrušit mléčné kvóty do roku 2015?

Rozhodnutí o zrušení mléčných kvót bylo přijato a my musíme do roku 2015 zajistit tak hladký přechod, jak je to jen možné. Regulace produkce, stejně jako povinné set-aside jsou nástroje minulosti. Co musíme udělat pro budoucnost, je zajistit, aby zemědělci vyráběli pro trh a reagovali na jeho signály. Současně je naším úkolem definovat nové nástroje, které pomohou řešit problémy cenových výkyvů a volatility trhu, jež mají drastický dopad na příjmy zemědělců.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down