19.04.2004 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor s Oldřichem Vašinou, manažerem roku 2003 za odvětví zemědělství

Jste předsedou zemědělského družstva. Jak byste váš podnik stručně charakterizoval?
Zemědělské družstvo se sídlem ve Sloupnici je podnik střední velikosti. Hospodaříme na 3100 hektarech zemědělské půdy v zázemí sedmi obcí okresu Ústí nad Orlicí. Udrželi jsme poměrně silnou živočišnou výrobu v rozměru sto dojnic v uzavřeném obratu stáda, výrobu 500 tun prasat ročně jsme v roce 2003 převedli do nového rekonstruovaného provozu a doplňkem živočišné výroby s využitím vlastních krmných zdrojů je produkce 350 tun kuřecích brojlerů ročně.

Výsledky rostlinné výroby držíme nad úrovní, které dosahují podniky ve srovnatelných oblastech. Pěstujeme v podstatě všechno - obilniny, brambory, řepku, krmné plodiny a na nejlepších půdách i trochu cukrovky. Náš roční obrat ze zemědělské výroby se ročně zvyšoval na stávajících přibližně 130 milionů korun.

Vaše družstvo také poskytuje služby pro zemědělství a zabýváte se i poradenstvím.
V roce 1989 jsme postavili nové moderní dílny, které měly sloužit přidružené výrobě. Jsme velice rádi, že jsme tyto dílny udrželi. Dnes jsou na nich kromě vlastního opravárenství postaveny i služby pro zemědělství, které děláme nejen v okrese Ústí nad Orlicí, ale ve značné části Čech a Moravy. Je to výhodné doplnění sezónní zemědělské výroby. Poskytujeme i poradenství v oblasti ekonomiky a účetnictví a společně jako dodavatelé prací s firmou AgroKonzulta Žamberk i ke konzervaci vlhkého mačkaného zrna obilí a kukuřice a jejich následného užití.

Jak se vaše družstvo změnilo v průběhu transformace?
V průběhu transformace jsme se nezmenšili ani v rozsahu rostlinné či živočišné výroby ani ve službách. Výrazně se snížila zaměstnanost. V roce 1998 jsme zaměstnávali 570 lidí, nyní 190 včetně sezónních pracovníků. Menší počet zaměstnanců souvisí s modernizací výroby. V provozech pracují výkonné stroje a jejich obsluha plní vysoké normy.

Jak jste se vyrovnali s restitucí a transformací?
Je to obrovská zátěž pro zemědělství. Myslím si, že naše zemědělství mělo projít rozumnějším transformačním zákonem. U nás družstvo podrželi největší sedláci, kteří si uvědomili, že v žádné době nebyli zemědělci mezi těmi, kterých si společnost cenila, že vždycky to byla těžká každodenní práce po 365 dní v roce. Ti, kteří jsou upřímní a poctiví, si dokážou dneska přiznat, že sice přišli o majetky, že přišli o kus svého já, ale v družstvu prožili poměrně slušný život a vesnici to dalo trochu dohromady, pokud se tam ovšem neděly politické zvůle. Sám jsem také ze zemědělské rodiny, která byla postižena.
Zemědělství má obrovskou nevýhodu v tom, že naše stavovské zemědělské organizace jsou názorově rozhádané a nemohou najít společnou cestu. Ale i to se snad časem srovná.

Od vstupu do Evropské unie nás dělí jen dny. Co od tohoto kroku čekáte?
Těšíme se na to, že přijdeme do podmínek, kde bude platit nějaký řád, kde zemědělci dostanou jasná pravidla, kde budou vědět, kolik vyrobí a za co, kde budou existovat tržní řády, které ceny nepodtrhnou, jak tomu bylo doposud. Jsme si vědomi toho, že máme špatně vyjednané pozice, že jsme zbytečně ustoupili, pokud jde o velikost zemědělství. My pořád deklarujeme, že nám stačí nějaká produkce, ale podívejte se například na zemědělskou výrobu a export Dánska, Holandska, Německa či Francie. To není jenom otázka zemědělství, to je i otázka rozsahu zpracovatelského průmyslu a všech navazujících odvětví a s tím spojené zaměstnanosti obyvatel a ceny potravin. Řekl bych, že pravidla jsou to jediné, co nás uspokojuje a dává nám naději, že bychom na tom nemuseli být hůř než doposud. Konečně bychom se mohli trochu zorientovat a dělat výrobu, které rozumíme.

Stal jste se podnikatelem roku za odvětví zemědělství, myslivost a rybolov. Co na to říkáte, jaké je vaše krédo?
Celý život jsem měl obrovské štěstí, že jsem pracoval s lidmi, od nichž jsem se mohl něco naučit. Na druhou stranu jsem dnes z celého managementu našeho družstva nejstarší a moji spolupracovníci jsou ve věku do 45 let. Jsou to lidé, kteří mají v sobě kus odvahy, umějí a chtějí dělat. S nimi se mi dobře pracuje. Takže nemám starost o nástupnictví. Podniku se chci věnovat, dokud budu zdravý. A pokud jde o moje krédo, snad dokázat více než doposud.

Vaši spolupracovníci jsou poměrně mladí. U vás tedy neplatí, že zemědělství mladé lidi nepřitahuje?
Je to velice složité. V minulosti odešli nejlepší lidé ze zemědělství kvůli penězům. Ve všech bankách, úřadech a podnicích najdete na předních místech zemědělce, protože v zemědělství měli široký záběr a hodně se tam naučili. Je to samozřejmě otázka mezd. Jsme placeni méně, jsme hluboko pod celostátním průměrem. Snažíme se lidem pomoci. Mnozí u nás zůstávají raději i za menší plat, než by šli jinam za cenu toho, že by třeba museli do práce dojíždět. Naším cílem však je, abychom se v co nejkratší době i v oblasti platů srovnatelným odvětvím nejméně vyrovnali.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down