25.05.2009 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

O nové koncepci poradenství jsme hovořili s Josefem Dvořákem, vedoucím oddělení poradenství ministerstva zemědělství.

Na workshopu minulý týden jste hovořil o koncepci poradenství na léta 2009 až 2013. Jak bude zaváděna do praxe? Koncepce je platná, byla schválena v prosinci minulého roku a v letošním roce jsme ji začali realizovat. Seznámili jsme s ní účastníky, kteří se na její realizaci budou podílet, začali jsme u agentur pro zemědělství a venkov MZe. Konzultovali jsme s nimi požadavky, které bychom chtěli, aby plnily.
Zmiňoval jsem se o čtyřech stupních této koncepce? Ano. Právě v prvním stupni by poskytovaly konzultace agentury pro zemědělství a venkov a rovněž nevládní neziskové organizace, které mají členskou základnu. Takže ty by poskytovaly prvotní informace pro svoji členskou základnu, a nejen pro ni.
Dalším stupněm by bylo poskytování odborných konzultací. To jsme už také zahájili. Připravili jsme podpůrný program z národních zdrojů ministerstva zemědělství. Vyhlásili jsme ho v únoru letošního roku a během března jsme přijímali žádosti o zařazení do tohoto programu.
Máte již přehled o počtu žádostí? Zatím tato věc není ještě uzavřena, neobdrželi jsme dosud všechny podané žádosti od zemědělských agentur. Podle mého odhadu zatím jich máme více než deset. Domníváme se však, že poptávka po zařazení do tohoto programu bude poměrně velká..
Jakou částkou bude program podpořen? Celý program s názvem Podpora poradenství v zemědělství bude dotován částkou 15 milionů korun. Zahrnuje vstupní a odborné konzultace a poradenství a informační činnost prostřednictvím Krajských informačních středisek pro rozvoj zemědělství a venkova. Počítáme také s tím, že odborné konzultace by prováděly výzkumné ústavy a profesní svazy. Odborná sdružení nebo profesní svazy bychom zařadili do programu v případě, kdy daný obor nemá v náplni příslušný výzkumný ústav. Jako příklad mohu uvést ekologické zemědělství, které nemá vlastní výzkumný ústav. Takže bychom podpořili třeba profesní svaz zabývající se ekologickým zemědělstvím. V budoucnu by odborné konzultace měly uskutečňovat i univerzity. Celý systém má postupný náběh.
Kdy realizujete další stupně? Ve třetím stupni je opatření Programu rozvoje venkova s názvem Poskytování poradenských služeb, a to je již také v běhu. Každý rok se přijímají žádosti, kterých bývá o něco více než tisíc. Na poradenské aktivity je alokováno 70 milionů korun.
Webové poradenství také již funguje? Ano, funguje. Jen jsme tento způsob poradenství převzali do poradenského systému. Patří sem například Agronavigátor, Portál farmáře a bude zahrnovat i Portál sítě rozvoje venkova, který se připravuje.
Mohl byste shrnout, jak je zajištěno financování?
Kromě individuálního je poradenství pro zemědělce zcela zdarma. Je financováno z národních zdrojů. Individuální poradenství je financováno ze zdrojů Programu rozvoje venkova.
Hovořilo se o tom, že poradenství je roztříštěné, je nová koncepce cestou k jeho sjednocení? Určitě. Vždycky jsme měli koncepci, tohle je již třetí koncepce. Domnívám se, že roztříštěné bylo před vypracováním první koncepce, ale v současné době je již ucelené.
Mluví se o možném krácení rozpočtu resortu. Zasáhlo by to realizaci nové koncepce? Byl bych rád, kdyby se nejen zachoval současný rozpočet, ale podařilo se ho i zvýšit. Dostali jsme za úkol poradenský systém rozšířit o oblasti vodního hospodářství, rybářství, ale peníze určené na poradenství zůstávají stejné. Nepodařilo se nám je navýšit. V koncepci vyčíslujeme jejich potřebu na 6,5 milionu korun, to by nám umožnilo zahájit provoz konzultačních míst na vysokých školách a univerzitách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down