25.11.2008 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

s Karlem Matouškem, zástupcem Agrární komory České republiky v centrále nevládních zemědělských organizací v Bruselu

Co je vlastně hlavním posláním vaší bruselské mise?
Jde o to, připravit naše experty, zástupce různých sektorů, pro práci na společné zemědělské politice Ta práce spočívá v tom, že máme v rámci COPA a COGECA, pracovní skupiny a na ně navazují poradní skupiny v rámci Evropské komise. V nich nejsou jenom farmáři, ale také zástupci obchodu, distribuce a zpracování. Je tedy důležité, aby tam bylo hlas zemědělců co nejvíc slyšet. Proto je třeba mít v rámci těchto skupin, které připravují k určitým otázkám společnou evropskou pozici, svoje kvalifikované zástupce. To, že naše experty doprovázím na pracovní skupiny, případně je zastupuji, mi dává možnost přehledu a orientace v tom, které otázky jsou ty nejpalčivější. Druhá část mé práce, spočívá v tom, že z evropských zemědělských aktualit dělám pro agrární komoru přehled, a vybírám takové zprávy, které naznačují směry v následujícím střednědobém období.
Bohužel pracovním skupinám se od posledního rozšíření Evropské unie daří nacházet společná stanoviska stále řidčeji, protože je nás moc a rozdíly v přístupu jsou dosti podstatné. Vedle více méně ultra liberálního přístupu severu Evropy, včetně Velké Británie, je tu střední Evropa, jejíž přístup by se dal charakterizovat jako solidní střed, a pak jih, který prosazuje ještě větší ochranářskou politiku, než máme v současnosti. Takže diskuse bývají někdy hodně dlouhé a ne vždy se dnes podaří dosáhnout nějaké společné pozice.
Jaké postavení mají naši agrární odborníci v těchto pracovních skupinách? My jsme si vypracovali za dobu od vstupu naší země do Evropské unie poměrně slušnou pozici, v tom smyslu, že si zde váží českých expertů, kteří prokázali, že jsou kvalitní, dobře připravení a aktivně se jednání skupin účastní. Já osobně už v poslední době nevidím v našem případě žádný významný rozdíl mezi starými a novými členskými zeměmi a už ten výraz ani nepoužívám. Ostatní nové členské země ale zatím takovou pozici jako my ještě nemají. Je to dáno také tím, že dnes z nich mají v Bruselu stálé zástupkyně svých nevládních agrárních organizací pouze Estonsko a Litva a nikdo další a je to znát.
Ostatní vás začnou brát jako sobě rovného teprve tehdy, když prokážete, že s vámi musí jednat. V případě České republiky je to tím, že řada našich expertů se už dostala do vedení pracovních skupin, což považuji za určité ocenění. Ono nejde jen o to na jednání přijít a udělat o něm záznam. Teprve potom přijde ta drobná mravenčí práce, kdy se musíte s partnery setkávat, diskutovat s nimi v kuloárech a de facto hledat spojence pro svoje stanoviska.
Čím se v poslední době zabývaly pracovní skupiny nevládních agrárních organizací v Bruselu?
Teď nejaktuálněji jsme došli ke společné pozici u revize společné zemědělské politiky a dále bude potřeba, aby bylo co nejdříve rozhodnuto, jaká bude podoba společné zemědělské politiky po roce 2013. Návazně na to přijde stejně důležitá diskuse o rozpočtu, nicméně je nezbytné, aby byla společná zemědělská politika jasně dopředu definována, jinak bude velmi složité o rozpočtu diskutovat.
Důležité je že Francouzi za svého předsednictví udělali pro farmáře kus práce, protože označili zemědělství za prioritní sektor, což se už v Evropě dlouho nestalo. Na rozdíl od Spojených států, kde zemědělství a potravinovou soběstačnost považují za strategický sektor stejně jako obranu. Pokud totiž nebude zajištěna z vlané části potravinová soběstačnost, tak se může země stát snadno předmětem vydírání ze strany jiných zemí. Jsem přesvědčen, že v podobném duchu by měli změnit svoje priority i naši politici, uznat postavení zemědělství a jasně deklarovat, že je budou hájit. Měli by udělat maximum pro to, aby se zachoval rozvoj venkova i rozměr zemědělství. Už dnes je zřejmé, že většina evropských zemí to začíná chápat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down