30.09.2008 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

O postavení zemědělství ČR v Evropské unii jsme hovořili s europoslancem Janem Březinou

Na semináři Evropské akademie pro demokracii ve Větrném Jeníkově se hovořilo o situaci zemědělství v Evropské unii. Jak si podle vás stojí zemědělství České republiky z hlediska Evropy? Tak samozřejmě vidíme, že se české zemědělství postupně vyrovnává mimo jiné i platbami a příspěvky svým západoevropským konkurentům, musíme brát v úvahu, že na trhu jsme všichni konkurenti. Já osobně vidím akutní problém zemědělství České republiky ve stále se snižujícím počtu prasat, což se samozřejmě promítne do dalších navazujících odvětví. Myslím si ale, že naše zemědělství - pokud se budeme chovat rozumně - má šanci na přežití a na prosperitu.
Návrh rozpočtu pro tento resort byl ale výrazně krácen, zejména chybí peníze na přímé platby a čeští zemědělci se obávají o to, že nebudou konkurenceschopní? Jaký je na to váš názor? Vzhledem k tomu, že příjmy se v minulém a předloňském roce zvyšovaly více než dvojnásobně, tak z toho někteří dělají závěr, že není potřeba zase až tolik intervenovat. Myslím si ale, že letos to už bude slabší, protože loňské ceny pšenice se nezopakují. Za hlavní problém, na který bychom měli brát zřetel, považuji, že v budoucnu budou tyto peníze, které zemědělci jakoby nedostanou, chybět pro základ, z něhož se budou počítat platby na farmu. Chápu, že nějaká fiskální kázeň a fiskální politika musí být, ale nemyslím si, že zrovna na tomto odvětví by se mělo šetřit. Myslím, že by se aspekt, že tyto peníze přispívají k budoucím penězům, měl vzít v úvahu.
Mluvilo se i o návrhu zákona týkajícího se vypořádání majetku zemědělských družstev. Myslíte, že tento problém je třeba řešit další právní normou? Podle mě je to řešitelné stávajícím způsobem. Musíme vzít v úvahu to, že pokud by byl schválen tento zákon a pokud bychom to vzali striktně a do důsledků, mohlo by to opravdu poškodit producenty, na jejichž výrobě závisíme. Dokonce by to nebylo ani z legislativního hlediska čisté řešení. Myslím si, že problém vypořádání majetku zemědělských družstev, se dá dořešit ještě v rámci stávající legislativy.
Byl tu zmíněn i zákon o prodeji státní půdy, otázka předkupního práva, prodej půdy cizincům a podobně… Myslím, že by tato záležitost měla být řešena ve směru k nájemcům. Jsem přece jen občanem tohoto státu a nejsem tak liberální, abych si představil, že kdokoliv přijde s obálkou peněz a může kohokoliv z půdy vytěsnit. Tato půda by měla být především využita ve prospěch občanů České republiky a jakékoliv rozumné řešení by mělo být položeno na stůl.
Jak by mělo vypadat rozumné řešení? Upřednostnit opravdu nájemce s ohledem na ekonomiku zemědělství takovým způsobem, aby v nějaké rozumné době byly schopni tyto pozemky vlastnit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down