16.09.2008 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

O vývoji situace na trhu s mlékem jsme hovořili s Michalem Němcem, ředitelem Českomoravského svazu mlékárenského.

V posledních letech se zvyšuje vývoz mléka do zahraničí. Mluví se o tom, že je na českém trhu mléka nadbytek. Jaký očekáváte vývoj do budoucna? Vývoz mléka a mlékárenských výrobků rok od roku stoupá, letos se zvýšil o dalších deset procent. Mlékárny jsou však připravené zpracovat veškeré mléko, vyprodukované v České republice. I to , které se dnes v syrovém stavu vyváží do zahraničí. Kapacity na to české mlékárny mají. Jiná otázka je, v jaké míře se jim podaří pro tyto výrobky najít odbyt. Z hlediska dalšího vývoje předpokládám, že produkce mléka v České republice si udrží svoji úroveň. Vidíme to z toho, jakým způsobem se vyvíjí užitkovost dojených krav v ČR. Je tady potenciál na to, aby se produkce udržela. Orientace spotřebitelů na mlékárenské výrobky, které v portfoliu spotřeby budou hrát výraznější roli, se už projevila v minulých letech. Je to především otázka spotřeby sýrů, která stoupá, ale z hlediska porovnání s Evropskou unií máme ještě co dohánět.
Kolik mléka se do České republiky dováží? V českých mlékárnách se ročně zpracovává necelé 2,4 miliardy litrů mléka. Není jen od českých producentů, samozřejmě se i dováží. Za sedm měsíců letošního roku se do České republiky dovezlo zhruba 44 milionů kilogramů mléka, především ze Slovenska. Meziročně se dovozy pohybují přibližně na stejné úrovni. Vyrovnávají bilanci mléka, aby čeští zpracovatelé měli dostatek suroviny.
V Německu již dochází k mírnému oživení cen, předpokládáte, že i u nás se ceny mléka začnou zvedat? Na český trh v dalším období bude mít vliv hlavně sezónnost produkce mléka, logicky ve čtvrtém čtvrtletí roku vždy klesá produkce, zvedá se obsah složek, což se vždy do ceny mléka promítne. Samozřejmě, Česká republika není oblastí, která by byla schopna výrazně ovlivnit cenový vývoj. S německým trhem jsme úzce provázáni a pokud tam dojde k nějaké výrazné změně, český trh to ovlivní s určitým časovým zpožděním. Odhadoval bych, že může být zhruba čtvrt roku.
V popředí zájmu je také program školní mléko, který vláda již nebude podporovat z národních dotací. V důsledku toho se cena mléka pro školáky zvýší. Jaký to bude mít podle vás dopad?
Vláda po dlouhých peripetiích dospěla k tomu, že podporu programu školní mléko výrazně omezí. a to způsobí možná i určitý menší zájem ze strany škol. Zatímco totiž krabička dotovaného mléka stála ještě v červnu čtyři koruny, dnes na základě stanovení maximálních cen stojí kolem sedmi korun. Tady musím říct, že mlékárny se k tomu postavily čelem a nevyužívají maximální cenu. Dávají výrobky do škol za nižší ceny a předpokládají, že to pomůže zájem škol a především rodičů dětí o tento program udržet. Jakým způsobem se celá situace bude dál vyvíjet je těžké říct. Očekáváme však, že z 2600 škol, které byly v programu zařazeny k určitému úbytku dojde
Myslím si, že omezení programu podpory školního mléka není určitě dobré. Neříkám to proto, že by to pro mlékárny byla výhodná záležitost a přinášela velké zisky. Naopak z hlediska výroby je to okrajová věc, tvoří pouhých šest desetin procenta produkce konzumního mléka. Nicméně nastoluje se tu otázka zdraví dětí, správné výživy a řešení určitých sociálních a zdravotních aspektů. Na naší straně jsou tak i zdravotníci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down