08.09.2008 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

S Martinem Leiblem, vedoucím oddělení ekologického zemědělství ministerstva zemědělstvíjsme hovořili o čtvrtém ročníku akce Září - měsíc biopotravin.

Letos se koná již čtvrtý ročník propagační akce Září – měsíc biopotravin. Splnily předcházející ročníky vaše očekávání? Já si myslím, že určitě, protože zájem o biopotraviny roste. Když jsme připravovali první ročník, nejdříve jsme chtěli udělat Den ekologického zemědělství. Pak někdo navrhl: proč den, když můžeme udělat týden a pak to byl měsíc. Když srovnám rok 2005 a 2008, tak povědomí spotřebitelů o biopotravinách stoupá a to má za následek i nárůst české bioprodukce. Na spotřebitelkou poptávku totiž reagují jak obchodníci tak výrobci.
Stejně ale ještě rozloha ekologicky obdělávané orné půdy není taková, jak by bylo potřeba? Vývoj musí být přirozený. U nás jsou v ekologickém režimu obhospodařovány většinou trvalé travní porosty. Je to přirozená věc, protože jednodušší je obhospodařovat farmu na trávě než na orné půdě. V tomto případě už člověk musí mít určité znalosti, jak se vypořádat se škůdci a chorobami. Podíl orné půdy se ale v poslední době také zvyšuje a myslím, že její výměra bude v budoucnu stále růst.
Takže nebude nouze například o biozeleninu a další produkty? Již stoupá počet malých farmářů, kteří hospodaří na pěti či deseti hektarech, a řada z nich se pouští například i do biozeleniny. Ale zatím pokryjí dodávkami jen své okolí. Ale určitě je to zohledněno i v dotaci, která je vyšší na zeleninu na orné půdě než na normální ornou půdu.
Řada zemědělců má sice biofarmu, kde chová skot, ale maso prodává často jako konvenční, protože v okolí nejsou biojatka. Jak se vyvíjí situace v této oblasti?
Je pravda, že dlouho tady byly pouze dvoje certifikované jatky, a to Biopark v Lipové a Kostelecké uzeniny. Za poslední rok vznikly další, v současnosti je jich asi deset. Dá se říct, že situace, co se týká certifikovaných jatek, se zlepšila a poptávka po zpracování ekologických produktů tu existuje a roste.
Mluví se o tom, že hodně biopotravin se dováží. Ale na druhou stranu exportují i naši zemědělci? Určitě. Spousta biopotravin se vyváží. Ale vzhledem k tomu, že je to v rámci volného oběhu, tak nemáme přesná čísla. Když bychom chtěli zjistit vývoz biopotravin, museli bychom kontaktovat jednotlivé výrobce, aby nám sdělili, co vyvezli a kam to vyvezli. Neeviduje se ani vývoz do třetích zemí. Pak bychom možná zjistili, že i vývoz českých biopotravin je poměrně velký. O dovozu víme, protože dovozci ze třetích zemí musí u nás být registrovaní a my musíme vydávat tzv. dovozní zmocnění. Takže ten máme podchycen, ale vývoz ne. Podle mě je vývoz možná větší než dovoz.
Podporujete prezentaci českých výrobců biopotravin na zahraničních veletrzích, jako je například Biofach v Německu? O této věci v současnosti jednáme. Chtěli bychom, aby na Biofachu 2009 mělo ministerstvo zemědělství minimálně opět takové zastoupení, jak tomu bylo letos. Přáli bychom si, aby to byla pravidelná akce, kde by čeští výrobci bioopotravin měli možnost navázat kontakty se zahraničím.
Ministerstvo dotuje výstavní plochu a vystavovatelé nesou jen minimální finanční spoluúčast. Určitě je to pro ně výhodné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down