19.08.2008 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

O letošním jubilejním 35.ročníku agrosalonu Země živitelka jsme hovořili s Marcelou Payerovou, předsedkyní představenstva a ředitelkou a.s. Výstaviště České Budějovice.

Čím se letošní ročník výstavy Země živitelka bude lišit od těch předcházejících? Zásadní změna to nebude, protože výstava Země živitelka má již tradičně stanovena svoje témata, kterými jsou zemědělství, potravinářství a v posledních letech rozvoj venkova. Výstava i v letošním roce poskytne aktuální informace o dění na venkově, ze všech oborů zemědělství i potravinářství. Zcela nově se však letos podařilo zajistit větší účast zahraničních prezentací. Po dlouhých letech se obnovila užší spolupráce s Polskem, ministerstvo zemědělství Polské republiky bude mít v pavilonu Z samostatný stánek
a organizuje i seminář. Ten je zaměřený na biopotraviny a regionální potraviny. Pokoušeli jsme se ještě o rozšíření účasti dalších států, ale situace není jednoduchá, především z finančních důvodů. Jestliže stát podporuje účast firem na výstavách, jako například Polsko, a přispívá na úhradu výstavních ploch nebo jiných služeb, je zájem firem o účast vždy větší.
Kdo se všechno bude prezentovat ze zahraničí? Účast zahraničních vystavovatelů je větší než v minulých letech. Přímo se zde představí třeba šest slovenských firem, budou tu některé podniky z Maďarska a Rakouska, nejvíce vystavovatelů pak bude z Německa. Přímých zahraničních vystavovatelů je celkem 14. Musíme však vzít v úvahu, že většina zahraničních firem má v ČR již svá zastoupení, a ta se na výstavě Země živitelka prezentují ve velké míře.
Rozšířili jste ještě výstavní plochy? Naše výstavní plochy jsou stále ve stejném rozsahu. Letošní 35. ročník výstavy Země živitelka 2008 se uskuteční na ploše přesahující 34 000 m2. Zájem vystavovatelů
a obchodníků nás velmi těší. Proto jsme se i v letošním roce zaměřili na zkvalitňování komfortu pro vystavovatele i návštěvníky. Výstavní plochy by měly působit příjemně a měly by umožňovat připojení na energie a další média. Postupně plochy zpevňujeme, což je důležité, neboť náš areál je lesoparkový. Proto jsme závislí na počasí, stejně jako zemědělci. Úpravy jsme prováděli i v pavilonech, především v pavilonu Z, kde máme seminární místnosti. Není výjimkou, že se zde soustředí i 120 posluchačů, proto je naší povinností zajistit jim příjemné prostředí a od letošní výstavy Země živitelka bude pavilon Z plně klimatizován.
Řada firem vystavuje na Agrokomplexu v Nitře, který se koná ve stejném termínu jako Země Živitelka. Pocítili jste úbytek mezi českými vystavovateli? Možná některá firma vystavuje jenom na Slovensku, protože si potřebuje ošetřit tamní trh
a zdejší má již zajištěný. Není to však nic dramatického. Nejvýznamnější firmy z nomenklatury Země živitelka u nás vystavují a stále se k nám vracejí. U menších firem se může stát, že vystavují do doby, než se jim podaří navázat v regionu kontakty. Ty jsou však průběžně nahrazovány jinými, nově vzniklými. Myslím, že se nám daří držet nastavenou úroveň. V minulosti panovala obava, že internet výstavnictví totálně zlikviduje. Naštěstí tomu tak není. Lidé potřebují kontakt, potřebují se setkávat. I z úst představitelů vrcholných orgánů zaznívá, že se všichni rádi jednou za rok sejdou, třeba na Živitelce, a my tomu dáváme rádi prostor.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down