18.07.2008 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

Hovořili jsme s Janem Kadlecem, předsedou Zemědělského družstva Bořetice, které zvítězilo v soutěži TOP Zemědělského svazu za rok 2007.

Jak dlouho se už účastníte soutěže TOP Zemědělského svazu ČR? Poprvé jsme se zúčastnili v roce 2001 a vloni s přestávkou šesti let podruhé.
Proč si myslíte, že jste byli vyhodnoceni jako nejlepší podnik? Je to otázka především počtu pracovních sil a toho, že každý má vědět, co má dělat. Nic víc v tom není. Máme 19 zaměstnanců a 500 hektarů zemědělské půdy. Děláme za rok milion kuřat. I když drůbež je trochu problematická, protože poslední tři čtyři roky je tato výroba ztrátová. Koncem loňského a začátkem letošního roku se cena jednodenních kuřat zvýšila postupně o dvě koruny, což v našich podmínkách představuje zvýšení cen vstupů o dva miliony korun. Náklady tak stoupají, vzrůstají ceny energie, obilovin i krmných směsí.
Takže ze živočišné výroby se zaměřujete pouze na drůbež? Ano. Produkujeme dva tisíce tun za rok. Pak se soustřeďujeme na krmné plodiny, potravinářskou pšenici, slunečnici, kukuřici a sóju.
Počítáte do budoucna s rozšířením produkce? S rozšířením chovů nepočítáme, protože jsme limitováni malou výměrou. Nevyrobíme tak potřebnou produkci na krmení. Již dnes, kdybychom zkrmili všechno, co vyrobíme, nám chybí zhruba 150 až 200 tun krmiva pro kuřata. Chceme ale také obchodovat s potravinářskou pšenicí a slunečnicí. Prodáváme rovněž krmné plodiny a nakupujeme krmnou směs.
V budoucnu bychom se rádi zaměřili také na agroturistiku a uvažujeme i o výstavbě bioplynové stanice.
Ještě bych se vrátila k pracovním silám. Daří se vám zajišťovat dostatečný počet zaměstnanců? Na objem výroby, který děláme, 19 pracovníků stačí. Třeba v zimě ještě sedm zaměstnanců uvolňujeme. Na druhé straně ale na vyskladňování drůbeže je potřeba 24 pracovníků. V tomto případě se už projevují potíže. Seženeme ještě tak ženy, které by chytaly kuřata, ale sehnat muže na vyskladňování, to je problém. Už jsme pokusně zaměstnali i Vietnamce.
Do budoucna budeme zřejmě muset mechanizovat i nakládky drůbeže a její expedice na porážku.
Osvědčili se vietnamští pracovníci? Jsou úžasně pracovití a naši zaměstnanci, kteří od nich odebírali, jim nemohli téměř stačit v tempu. Byli u nás ale jen jeden den. Je tak něco jiného, když si to vyzkouší na jeden dva dny, a něco jiného je, když má v plném tempu pracovat celý turnus, který trvá pět dní. Přestože je to výborně placená práce, se sháněním lidí jsou problémy.
Jaký je věkový průměr vašich zaměstnanců? Blíží se k 50 letům. Za 17 let, co pracujeme samostatně, přijali jsme pouze dva pracovníky. Ale je pravda, že zpočátku jich bylo dost a postupně odcházeli.
Původní družstvo v Bořeticích vzniklo v roce 1959. Od roku 1974 hospodařilo společně s Velkými Pavlovicemi a Zemědělským družstvem Němčičky. V roce 1992 se sloučené družstvo opět rozdělilo.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down