18.07.2008 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

O předpokladech letošní úrody ovoce hovořil
Jaroslav Muška, předseda Ovocnářské unie ČR

Jaké jsou vyhlídky na letošní úrodu ovoce?
Co se týká jablek, v minulém roce byla úroda ve výši 113 000 tun jedna z nejhorších za posledních dvacet let. Letos se pak očekává průměrná sklizeň, a to na úrovni 144 tisíc tun. Měla by tak být jedno procento pod pětiletým průměrem. Je to určitým zklamáním, protože po loňském propadu, se čekala výborná sklizeň. Vegetační podmínky byly ale méně příznivé a některé oblasti zasáhlo krupobití, které plody poškodilo. Přesto se ale čeká určitě vyšší úroda než v minulém roce. Dobrý úroda jablek se očekává i na zahrádkách a kolem silnic.
Které oblasti byly nejvíce postiženy? Byla to zejména Morava, z části střední a východní Čechy.
Do kdy se očekává, že vydrží zásoby českých jablek? Česká jablka zřejmě vydrží do května nebo června.
Jaká je situace u dalšího ovoce? U broskví očekáváme lepší úrodu než v minulém roce, avšak meruňky zaznamenaly letos velký výpadek. Ve srovnání s dlouhodobým průměrem se jich sklidí zřejmě jen polovina. Tomu odpovídá už i cena, která se pohybuje ve výši 30 až 35 korun za kilogram. Průměrnou úrodu čekáme u červeného rybízu. O tuto plodinu není u nás příliš zájem, protože tu neexistují zpracovatelské kapacity. Proto se vyváží. Její cena se pohybuje kolem 10 až 12 korun za kilogram, bohužel zaznamenali jsme i šest až sedm korun. Úroda černého rybízu je podprůměrná, ceny se pohybují kolem 15 až 17 korun za kilogram. U hrušek se očekává pak ve srovnání s loňskem výrazně nižší sklizeň. Úroda višní by měla být podprůměrná. U švestek bude úroda vyšší, je to dáno hlavně nárůstem nových ploch, výnos je průměrný. Sklizeň třešní je proti původním předpokladům nižší. Důvodem bylo hlavně špatné opylení a moniliový úžeh.
Exportují naši pěstitelé? Pokrývají jak potřeby tuzemského trhu, tak exportují do zahraničí. Jde hlavně o tmavé třešně, rybíz a průmyslová jablka, jejichž množství kvůli krupobití pravděpodobně stoupne. Konzumní jablka, která byla poškozena, se totiž zařadí mezi jablka průmyslová.
Našimi hlavními směry vývozu jsou Německo, Rakousko Belgie, Holandsko a Slovensko. Jde o vývozy v řádu desítek tisíc tun ročně a hlavní komoditou jsou jablka pro průmyslové zpracování.
Jak to vypadá s dovozy? Z ovoce našeho pásma se dováží především konzumní jablka, ročně 50 až 70 tisíc tun. Z ostatního ovoce pak broskve a nektarinky, švestky a jahody.
Bude se ovoce také vykupovat? Existují výkupní místa na výkup jablek, na Moravě se vykupují i meruňky. Drobné ovoce, jako je třeba rybíz a angrešt, se již nevykupuje.
Očekávají letos ovocnáři lepší ceny? Jak už jsem zmínil, úroda jablek bude sice vyšší, pro konzum počítáme zhruba se stejným množstvím jako vloni, proto by se ceny měnit neměly. Meruňky se zatím prodávají za velmi dobré a třešně za dobré ceny. U višní a rybízu je cena nízká. V tomto případě nestačí pokrýt ani náklady. Tmavé třešně, které se vyvážejí, se ale prodávají poměrně výhodně. Kilogram za 40 korun. Na ceně se však odráží silný kurz koruny. Ten trápí nejen ovocnáře.
Daří se letos zajišťovat pracovníky na sklizeň ovoce? Zde je situace velmi kritická. Ovocnáři, zelináři, chmelaři i vinaři potřebuji na sklizňové práce najímat sezónní pracovníky. Jejich nedostatek je způsoben nejen vnitřní konkurencí mezi průmyslem (stavebnictví) a zemědělstvím, ale také nastavením legislativních překážek mezi EU a třetími zeměmi. Vyřízení víza a pracovního povolení je na našich zastupitelských úřadech ve třetích zemích velmi pomalé. Pro ovocnáře je situace v zajištění sklizňových prací rok od roku horší a začíná být opravdu kritická.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down