24.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

Rozhovor s Miloslavem Chlanem, ředitelem a členem představenstva Lyckeby Amylex, a. s., Horažďovice

Byl jste zvolen manažerem roku 2006 za odvětví výroba potravin a nápojů a také manažerem malé firmy, tj. firmy, která má nejvýše 50 zaměstnanců. Co si myslít, že Vám pomohlo toto dvojí ocenění získat?

Dobrá práce s lidmi založená na dlouholetých zkušenostech. Ocenění není jen odměnou pro mě, ale i mé kolegy a zaměstnance firmy Lyckeby amylex, a. s., kteří také svým dílem pomohli k získání těchto ocenění. Dále mi pomohla má povaha založená na životním optimismu a víře v budoucnost. Hledět na věci optimisticky, znamená hledat i v největších problémech a velmi špatných situací něco pozitivního nebo nějakou příležitost.

V čem hlavně spočívá Vaše práce s lidmi?

Je to o velké trpělivosti, upřímnosti a také navození takových vztahů ve firmě, kdy se zaměstnanec nebojí projevit svůj názor, včetně kritiky. Zároveň je ochoten na sebe vzít nejen pravomoci, ale i odpovědnost. Vše se buduje dlouhá léta, ale nastolená důvěra se může velmi rychle zkazit nevhodným jednáním a pak je práce s lidmi ještě těžší.

Stalo se Vám to někdy?

Samozřejmě několikrát. Mám na to nepříjemné vzpomínky. Snažím se takovým chybám vyvarovat, ale někdy se to prostě nepovede a nevědomky šlápnete do porcelánu. A to i když lidi kolem sebe dobře znáte a víte o nich hodně věcí.
Čekalo se, že české škrobárny budou mít po vstupu do Evropské Unie problémy, že nebudou na evropském trhu konkurenceschopné. Jak se Vaší firmě podařilo přežít?
Na vstup do EU jsme se dlouhodobě připravovali. Ve vstupu jsme viděli příležitost na přežití. Samozřejmě mnohé bylo po vstupu jinak, ale zvládli jsme to dost úspěšně. Asi nejvíce nás zaskočil stále posilující kurz české koruny proti evropské a americké měně. Kromě tvrdé přípravy nám pomohli hlavně samotní zaměstnanci, jejich flexibilita, zkušenosti, tvořivost, ale také vysoké jazykové znalosti.

A jak spolupracujete se zemědělci?

Zemědělci jsou naši vážení obchodní partneři. Snažíme se s nimi jednat na rovinu. Jsme schopni společně vyřešit mnoho věcí a také jsme jich hodně vyřešili. Já osobně preferuji dlouhodobé obchodní vztahy založené spíše na vzájemné důvěře než na podepsaných smlouvách.

Co tedy v krátké budoucnosti očekáváte?

Určitě to budou změny okolo zavedeného systému pro škrobárenské brambory. Věřím, že ČR použije takový systém, který umožňují pravidla a nařízení EU a zároveň tento systém umožní zachování pěstování škrobárenských brambor.
Jinak byste mohli přijít o surovinu?
Určitě, ale zda se budou dále pěstovat škrobárenské brambory a z nich vyrábět škrob, nebude záležet jen na podpoře, která bude uplatněna, ale hlavně na tom, jak se zachovají ve změněných podmínkách zemědělci a výrobci škrobu.

Svou produkci se snažíte vyvážet. Kam hlavně směřuje?

Jsme součástí švédského koncernu Lyckeby, takže jsme schopni díky tomuto spojení prodávat do celého světa. Kromě zákazníků na českém a slovenském trhu máme největší objem prodeje do Rakouska, Německa, Holandska, Švédska a USA.

Máte nějaké přání?

Ano, abych zabezpečil pro firmu Lyckeby Amylex, a. s., a její zaměstnance dlouhou a úspěšnou budoucnost. A pro mě samotného a mojí rodinu, abychom to všechno ve zdraví přežili. Snad také trochu štěstí pro všechny lidi kolem sebe, protože toho není nikdy dost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down