07.05.2012 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

Hovořili jsme s Jaroslavem Hánou, ředitelem a předsedou představenstva a.s. Meclovská zemědělská, který byl v soutěži Manažer roku vyhodnocen jako nejlepší manažer az odvětví zemědělství.

Nedávno jste byl vyhodnocen v soutěži Manažer roku jako nejlepší manažer za odvětví zemědělství. Jak přistupujete k řízení podniku? Byl jsem vyzván k tomu, abych se přihlásil do této soutěže a moc jsem nedoufal, že dosáhnu na přední místo. Myslím si, že je to výsledek práce za celé období, co pracuji v zemědělství.
V roce 1974 jsem nastoupil do podniku jako zootechnik a od roku 1988 jsem pracoval jako předseda zemědělského družstva v Meclově. V této době jsme měli asi 580 pracovníků a obhospodařovali 3.200 hektarů. Po roce 1989 a následné transformaci z formy družstva na akciovou společnost v roce 1996 jsme získali další farmy a polnosti. V roce 1997 v Dolním Metelsku a v roce 2003 v Hostouni. Postupně jsme se tak dostali na obdělávanou výměru 4.400 hektarů zemědělské půdy. V současnosti máme 4.100 hektarů, protože jsme v Sudetech a tam je státní půda, o kterou se soutěží. I když máme poměrně velký počet hektarů, v rámci přednostního práva v soutěži můžeme koupit jen 500 hektarů. Snažíme se, abychom půdu nějak udrželi. Zvedli jsme však produktivitu práce. V současné době zaměstnáváme 108 pracovníků. Naše společnost podniká v Plzeňském kraji, v okrese Domažlice. Hlavní činností firmy je živočišná a rostlinná výroba. Nosným odvětvím podniku je chov dojného skotu, zejména holštýnského plemene.
Čím jste zejména zvýšili produktivitu práce? Produktivitu práce jsme zvýšili tím, že jsme modernizovali všechny stáje. Celkové investice od roku 1998 do dneška dosáhly téměř 150 milionů korun. V současnosti tak máme v celém podniku vyřešený jak welfare zvířat, tak nitrátovou směrnici. Na zvyšování produktivity se výrazně podílí i nákup moderní techniky a máme dobré výsledky v živočišné výrobě. Ze 17. místa v užitkovosti dojnic v rámci domažlického okresu, které jsme zaujímali před rokem 1989, jsme se dostali na špici. Ročně dodáváme do mlékárny devět milionů litrů mléka. Naše kráva Fanatička, jež byla šampiónkou výstavy Přerov 2005, se stala čtvrtou nejkrásnější krávou v celosvětové soutěži Red Champions around the World 2005. Díky dobré plemenářské práci, jejíž výsledkem je Fanatička, se může naše republika účastnit evropských a světových výstav. V roce 2006 jsme se účastnili výstavy v Oldenburgu, kde naše černá kráva Lidka byla sedmá v Evropě, nejlepší z Čech. Šampionka Fanatička ještě žije, je jí deset let a je druhá nejstarší ve stáji.
Mohl byste uvést stavy skotu? Chováme 2700 kusů skotu a uzavřený obrat stáda. Shodou okolností jsme si ponechali ještě chov prasat, i když jsme na nich za posledních deset let vytvořili zisk pouze ve dvou letech. Tuto ztrátu doháníme jinými komoditami. V současnosti se však situace obrací, chov prasat začíná být opět v černých číslech. Chovali jsme kolem 350 prasnic, nyní to je 300 prasnic a ročně produkujeme kolem 7500 selat, z toho 2000 kusů ročně prodáváme.
S jakým počítáte dalším rozvojem? V současné době dokončujeme výstavbu bioplynové stanice o rezervovaném výkonu 1 MW. Výhodou bude, že v bioplynové stanici budeme minimálně ze 30 procent zpracovávat hovězí a vepřovou kejdu, rovněž i chlévskou mrvu. Již dodáváme suroviny pro jednu bioplynovou stanici v naší oblasti, která má výkon 720 kW. Je na našich pozemcích, ale provozuje ji soukromý vlastník. Náš další rozvoj navazuje na bioplynovou stanici. Kromě vytápění areálu by se teplo mohlo využívat i ve wellnes středisku, kde by byl bazén, sauna a vířivky. Realizace tohoto projektu bude záležet na spolupráci s jedním akcionářem, který chce stavět takovéto středisko. Chtěli bychom do budoucna využít teplo i obec Meclov. Další možností je i sušení dříví či vytápění kryté jahodárny.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down