04.05.2012 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

S Romanem Bočkem, náměstkem ministra zemědělství pověřeným vedením Státního zemědělského a intervenčního fondu, jsme hovořili o jeho záměrech ve fondu.

Na co se chcete zaměřit ve vedení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), jaké jsou vaše priority? V první řadě postupně přebírám agendu po předchozím řediteli Oldřichu Černochovi, již jsem úspěšně absolvoval návštěvu všech regionálních odborů a postupně se scházím s partnery z nevládních zemědělských organizací, abych tak navázal na trend otevřenosti zahájený již za mého předchůdce a rovněž ministrem Petrem Bendlem.
Hodlám kontinuálně navázat na práci svého předchůdce, který stabilizoval SZIF a začal se snižováním administrativní zátěže žadatelů o dotace. Prioritou je nyní příprava SZIF jako platební agentury na nové programové období.
Kde má fond podle vás ještě rezervy? Určité rezervy se najdou vždy a v každé organizaci, ale musím upřímně říci, že jsem byl velmi mile překvapen, když jsem po svém příchodu do SZIF zjistil, jak celý fond funguje a jaký rozsah činností je schopen vykonávat.
Rezervu vidím ještě například v přechodu na úplnou elektronizaci komunikace s klienty, kteří o ní budou mít zájem. Samozřejmostí je pak i u SZIF realizace úsporných opatření. Již nyní jsme snížili rozpočet provozních výdajů SZIF pro letošní rok o 120 milionů korun.
Hodláte dále zjednodušovat komunikaci se zemědělci? Jak jsem uvedl, snažíme se postupnými kroky zavést u všech opatření elektronický příjem žádostí tak, aby zemědělcům respektive žadatelům odpadla řada „papírové“ administrativy a zároveň se zrychlil a ještě více zefektivnil celý proces administrace. Dále chystáme řadu dílčích opatření v komunikaci, jako je například zpřehlednění našich webových stránek za účelem zjednodušení navigace v nesmírně rozsáhlém obsahu a usnadnění tak dosažení potřebných informací a dále zefektivnění činnosti infolinky.
Mohl byste připomenout, kde zemědělci v podávání žádostí o podpory nejvíce chybují a jak je možné tuto chybovost snížit? Řekl bych, že chyb vztahujících se k samotnému podání žádostí je již naprosté minimum, neboť většina kroků je dnes realizována s podporou jednotlivých aplikací. To, co v některých případech způsobuje žadatelům problémy v dalších fázích administrace, jsou nejrůznější úpravy žádostí, které následně vedou k uplatnění sankcí. Zde je zapotřebí zlepšit informovanost žadatelů.
Změní se nějak postavení SZIF v příštích letech ve vazbě na restrukturalizaci resortu? Na tuto otázku je nyní ještě předčasné finálně odpovědět, v rámci restrukturalizace resortu probíhají jednání s nevládními organizacemi. Nabízí se využití SZIF pro jednotný dotační systém resortu a intenzivně diskutujeme otázku začlenění agentur pro zemědělství a venkov do Státního zemědělského intervenčního fondu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down