04.04.2012 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

S Jiřím Syrovátkou ze Zámeckých sadů Chrámce jsme hovořili o problematice pěstování bioovoce.

Minulý týden jste se zúčastnil tiskové konferenci týkající se bioovoce. Proč jste se vlastně rozhodli pěstovat ovoce v ekologickém režimu? Začali jsme hospodařit v roce 1997. Hned jsme se věnovali bioprodukci. Bylo to asi proto, že jsme předtím žili v Praze. Manželka získala restituce, bylo nám přes 50 let a chtěli jsme začít nový život. Tenkrát ještě nebylo ekologické zemědělství dotačně podporováno, šli do toho s entuziasmem. Věnujeme se i potravinářskému zpracování ovoce, protože už tehdy nám bylo jasné, že jedinou možností, jak se uživit, je zpracovávat ovoce a tím ho uchovat, zakonzervovat, abychom ho mohli prodávat po celý rok.
Podařilo se nám také vybudovat chladírnu na 40 tun ovoce, máme linku na ovocné pálenky, ovoce zpracováváme i na džemy, mošty a sušíme ho. Do budoucna chceme dělat zakvašené nápoje z hrušek a zamražené dřeně. Mimo to chováme asi 250 ovcí plemene Bergshaft, které využíváme k vypásání sadů.
Co bylo pro vás zpočátku nejtěžší?
Zpočátku to byl určitě samotný prodej ovoce, pěstovat ho nebylo totiž až tak těžké. Právě proto jsme ho zhodnocovali v různých džemech, moštech, ovocných pálenkách a dalších výrobcích. Za ně jsme se dostali i ocenění v soutěži o nejlepší regionální produkty kraje Přemysla Oráče.
Na jaké ploše vlastně hospodaříte? Hospodaříme na ploše 195 hektarů, z toho je 1,9 hektaru vinic a sedm hektarů trvalých travních porostů. Sklízíme zhruba 200 tun ovoce, záleží ale na tom, jaký je rok. Jde především o hrušky, které pěstujeme na více než polovině výměry.
Počítáte s rozšířením sadů? Obnovujeme je, ale s jejich rozšířením zatím nepočítáme. Každý rok obnovujeme zhruba 1,5 až dva hektary.
Výhodou je to, že jsme rodinná farma, že ovoce, které zpracováváme, máme stále pod kontrolou. Naše výrobní linky jsou spíš manufakturní než velkoobjemové. Svoje produkty dodáváme do prodejen zdravých výživ a máme poměrně velkou klientelu, které jsme schopni prodávat přes dvůr. To znamená, že objednávky na množství jednotlivých výrobků jsme schopní získat již koncem roku. Příroda je ale neovlivnitelná, proto se úroda nedá předvídat. Máme však alespoň určitou představu, co budeme dělat.
S jakými problémy se nejvíce potýkáte? Za jeden z hlavních problémů považujeme rostoucí cenu energií, protože jakékoliv zpracování ovoce je energeticky náročné. Potíže máme i s pracovními silami. Pro obsluhu vybavené farmy jsou totiž potřeba kvalitní odborníci. Mechanizace je relativně velmi drahá.
Totéž je problém při zpracování ovoce. Například při výrobě moštů se nekvalitní zpracování a nedodržené postupy projeví zhruba za dva či za tři měsíce, kdy výrobek začne kvasit. V té době již není žádná páka na to, abychom to vrátili nazpátek.
Díky finančním podporám se nám zatím daří budovat celý provoz podle našich představ. Bez dotací a určité pomoci bychom nebyli schopni mít finanční prostředky na to, abychom ho dobudovali.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down