26.09.2011 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

S Jaroslavem Zemanem, předsedou Zelinářské unie Čech a Moravy, jsme hovořili o letošní úrodě zeleniny.

Mohl byste zhodnotit letošní úrodu zeleniny? Počasí i úroda nám letos přály. Letošní sklizeň můžeme hodnotit jako standardní, spíše lepší. Je vyrovnaná, nejsou výkyvy mezi jednotlivými plodinami. Dá se říci, že se dobrá úroda byla jak u košťálové zelenině, tak i u plodové zeleniny, pokud byla dobře ošetřovaná. Kdo to trochu podcenil, tak na zahrádkách nastartovala plíseň a během třech dnů byla plodová zelenina pryč. Uchráněni od plísně byli pěstitelé, kteří zeleninu pravidelně ošetřují nebo ji pěstují pod fóliovými kryty. Jinak trochu vázne odbyt. Do České republiky se dováží zelenina ze zahraničí, zejména z Polska.
Ceny tak klesají? Ceny se snižují, protože obchodní řetězce mají možnost toto zboží nakoupit v dostatečné míře. Navíc postrádají určitý patriotismus. Většinou jsou nadnárodní a snaží se nakoupit kdekoliv, hlavně je zajímá cena. S námi jsou schopní více komunikovat jen tehdy, pokud nemají potřebné zboží. Jestliže je ho dostatek až přetlak, tak nás zase neznají. Nechovají se tak sice úplně všichni, ale většina ano.
Zmínil jste se, že odbyt vázne? Prodáváte pouze za nákladové ceny? Většinou ne, pouze pokud je třeba něco doprodat, tak se prodává za nákladovou cenu. Zisky jsou ale minimální. Letos byl problém s okurkami a salátem kvůli aféře kolem bakterie E. coli, která způsobila kalamitu v celé Evropě a u nás ve velice krátké době klesl odbyt zeleniny o 15 až 20 procent. Snížil se nejen odbyt, ale poklesly i ceny, protože aféra ovlivnila každého z nás. Byly s tím velké problémy a dodnes se to plně nesrovnalo. Kromě nich šly cenově dolů i papriky a rajčata. Ceny plodové zeleniny spadly velice rychle, a to během týdne.
Na druhou stranu pěstitelé, kteří vyčíslili a nahlásili své škody, dostali nějakou kompenzaci. Bylo jich sedm. Do republiky tak směřuje 6,3 milionu korun. Uplatnit náhradu škod mohly ale jen na pět druhů zeleniny, a to okurky, papriky, rajčata, cukety a salát. .
Mohl byste říct, jakým druhům zeleniny se letos nejvíce dařilo? Například letos se urodilo podstatně více košťálové zeleniny než vloni. V minulém roce se jí sklidilo málo, bylo málo zelí. Důvodem byly především záplavy na Moravě, pozdě se sázelo. Takže výnosy byly na úrovni 70 procent standardu, letos představují 110 až 120 procent.
Řada pěstitelů si slibovala, že bude dobrá cena zelí, proto se ho nasázelo o něco více.
Ve větší míře se začal prodávat i česnek od českých pěstitelů? Ano. Co se týká česneku, zatím pokrýváme jeho spotřebu zhruba z 25 procent. Je tam dost velká rezerva. Tuto plodinu nyní pěstujeme asi na 150 hektarech, potřebovali bychom se dostat na nějakých 700 až 800 hektarů. Takže existuje ještě hodně možností. Pokud současný zájem i cena setrvají, pěstitelé rozhodně půjdou s plochami česneku nahoru. Jde to ale pomalu, protože je potřeba připravit sadbu, což je třeba dělat postupně. Zrušit se to dá do rána. Prodá se sadba , ale rozšíření ploch bude trvat ještě několik let.
Jak hodnotíte farmářské trhy? Farmářské trhy podporujeme. Ale máme tu jeden problém. Farmářské trhy se staly určitým fenoménem, vpodstatě i menší města nás žádají, abychom zabezpečili pěstitele. Není jich ale tolik. V rámci možností neustále agitujeme naše pěstitele, aby jezdili na farmářské trhy, ale obsadit všechny není jednoduché. Ti velcí tam nejezdí. Někteří menší zelináři se začali těmto trhům už věnovat, vidí v tom zajímavé peníze, ale je nás málo. Poptávka je vyšší.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down