Rozhovor týdne

Se Zdeňkem Houškou, místopředsedou představenstva Mlékařského a hospodářského družstva JIH jsme hovořili o odbytových družstvech.

Jeden ze seminářů v rámci mezinárodní výstavy Země živitelka byl věnován družstvům, mimo jiné i odbytovým. Jaký objem produktů se dnes prodává přes odbytová družstva? Odbytová družstva zajišťují odbyt zhruba 82 procent produktů v oblasti mléka, přes 70 procent skotu, 91 procent prasat a 90 procent u drůbeže. V rámci ČR přitom působí řada odbytových seskupení, existuje tu 38 odbytových organizací.
Jaké je dnes postavení těchto družstev? Co se týká odbytových družstev, budu hovořit za mléko. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude připravovat změny v oblasti legislativy pro odbytové organizace. To může přinést obrat v tom, že zemědělci se konečně dají dohromady pod jednu velkou odbytovou organizaci a prostřednictvím jí budou vyjednávat podmínky pro odbyt mléka a obchod se zpracovateli, kteří budou ochotni přistoupit na to, aby se nevyrábělo pod nákladovými cenami a my jsme každým rokem neřešili snížení stavu dojených krav.
Líbí se nám návrh Evropské komise, která ustavila expertní skupinu pro oblast mléka. Podle ní by se mělo v budoucnu zavést do praxe uzavírání určitých kontraktů, kde by byla dána cena, objem dodávky a délka trvání kontraktu. Nyní se cena stanovuje až zpětně.
Mělo by se řešit společné a kolektivní vyjednávání producentů mléka.
Věříte tomu, že se zemědělci dají dohromady a vytvoří jednu odbytovou organizaci? Je to složitá záležitost. Pokud ale zemědělci nepochopí, že velká odbytová organizace dokáže vyjednat, aby nevyráběli pod výrobními náklady, pak ať plují sami na rozbouřené vodě.
Jak vypadá vyjednávání vašeho mlékařského družstva s Madetou? Cena se zvyšuje, byť to je o pěti až desetihaléře, ale směřuje nahoru. Je poptávka po mléce. Vidíme však, že v Německu se cena se zvedá daleko více než v České republice. Myslím si, že do konce roku může být klidně i na úrovni osmi korun za syrové kravské mléko, což by nemělo již přinášet producentům problémy, a situace v oblasti mléka by se měla nějakým způsobem ustálit. 
Uplatní se více mléka na tuzemském trhu? Dnes se mléko, vyprodukované v ČR, z 80 procent uplatňuje na tuzemském trhu a z 20 procent v zahraničí. Z vývozů 95 procent syrového mléka putuje do Německa.
Je otázkou, jakým způsobem se vyřeší smluvní vztahy do konce letošního roku. Jestliže český zpracovatel bude chtít české mléko a domluví se na podmínkách, tak mléko dostane. Pokud ne, je tady obrovský zájem ze zahraničí a mléko půjde z České republiky ven. Velice nás to mrzí, ale pokud se nedomluvíme doma, musíme mléko vyvézt.
Kolik nyní vaše mlékařské družstvo dodává mlékárně Madeta?
Je to v řádu 300 tisíc z 940 tisíc litrů mléka, které produkujeme v rámci mlékařského družstva.
Počítáte s tím, že byste vyváželi více, když jsou v zahraničí lepší podmínky? Podmínky jsou lepší, ale pokusíme se domluvit u nás, v České republice. Pokud to nebude možné, půjdeme do zahraničí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *