19.03.2010 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

S Karlem Horákem, předsedou Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR, jsme hovořili o podporách chovatelům dojných krav.

Minulý týden vláda schválila podmínky pro vyplacení podpory chovatelům dojných krav. Je tato pomoc významná? Předem bych chtěl říct, že každá pomoc do sektoru produkce mléka je v současné době nutná pro zachování dojných krav v České republice. Tuzemští producenti mléka by měli na základě rozhodnutí vlády získat mimořádnou pomoc kvůli krizi na trhu s mlékem ve výši zhruba 150 milionů korun. Celkem je přitom v systému mléčných kvót evidováno zhruba 2500 chovatelů krav. Když přepočtete celkovou podporu na litr mléka, vychází vám zhruba pět haléřů. Ztráta na litru mléka však byla vloni kolem dvou korun. Nově schválená podpora tak ztrátu nevyřeší.
Tyto dotace nejsou však jediné, které směřují na podporu dojného skotu. Počítá se ještě s článkem 68 a podporou welfare… Mohu jen zopakovat, že každý haléř, směřovaný do produkce mléka, je dobrý. Společně s těmito podporami se pomoc počítá na desítky haléřů. Přestože cena mléka v poslední době proti posledním měsícům minulého roku mírně stoupla, pohybuje se kolem sedmi korun, pořád ještě nepokryje náklady na produkci, které se pohybují nad hranicí osmi korun. Farmáři přitom již šli cestou úspor a snížili náklady na nejnižší možnou úroveň.
Jaká by podle vás byla reálná pomoc, která by vám opravdu pomohla? Hlavně zvýšení cen mléka, a to v celé Evropě, nejen v Německu nebo Nizozemsku. Země staré evropské patnáctky v době krize dokážou tomuto sektoru pomoci z národních zdrojů. U nás to však vzhledem k napjatému rozpočtu nejde tak snadno.
V jakém časovém horizontu by se cena mléka mohla zvýšit tak, že pokryje náklady?
Všichni chovatelé skotu stále doufáme, že se tak stane v nejbližších měsících, protože situace je už opravdu kritická. Poslední měsíce jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po mléce od zpracovatelů, proto věřím, že by se to mělo ve druhém čtvrtletí projevit také na ceně mléka.
Co je podmínkou pro přežití mléčné krize? Každý farmář se pochopitelně snažil snížit náklady na litr mléka. Značný vliv na rentabilitu chovu dojného skotu má i užitkovost. Rozhodujícím aspektem je však navýšení farmářské ceny. Chci podotknout, že holštýnské dojnice v ČR se svojí průměrnou užitkovostí 8681 kilogramů mléka dosáhly úrovně chovatelsky vyspělých států jako je Nizozemsko, Německo nebo Velká Británie. Ve srovnání s Francií mají naše holštýnky dokonce o tisíc kilogramů vyšší dojivost. Z toho vyplývá, že se evropské konkurence při srovnatelných dotacích nebojíme. Nesmí se to ale zvrtnout na souboj národních rozpočtů.
Stavy dojných krav vloni ve druhé polovině roku klesaly kolem šesti až sedmi tisíc kusů měsíčně. Jaká je situace v současné době? Teď v únoru a březnu se stavy dojnic výrazněji nesnižovaly. Důvodem je, že pro přiznání finanční podpory je rozhodný stav dojného skotu k letošnímu 31. březnu. Většina chovatelů, která počítala se snižováním počtu dojnic, proto ještě vyčkává. Další vlna úbytku dojného skotu přijde zřejmě po 1. dubnu. Situaci v letošním roce je ještě těžké odhadnout. Případné snižování počtu dojnic bude totiž záviset na celkové ekonomice podniků, na výsledku žní, vývoji cen ostatních komodit a dalších faktorech.
Jak pokračuje realizace marketingového fondu na podporu mléka?
Na jaře chceme spustit kampaň, která by široké veřejnosti osvětlila význam mléka. Předpokládáme, že do fondu budou přispívat velké odbytové organizace, zpracovatelé i producenti. Ve většině případů se u nich setkáváme s kladnou odezvou. Například odbytové družstvo Jih se k této výzvě postavilo čelem a podporuje fond jedním haléřem z každého prodaného litru mléka. Ve fondu se tak scházejí první peníze. Teď se řeší, v jaké podobě se budou realizovat a využívat. Celý projekt je teprve na začátku, ale už teď věřím, že se nám podaří spotřebitele přesvědčit o kvalitě českých mléčných výrobků..

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down