22.02.2013 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

S Jiřím Horákem, předsedou Svazu květinářů a floristů ČR, jsme hovořili o výsledcích minulého roku a výhledech na letošek.

Jak byste zhodnotil minulý rok? Informace od jednotlivých firem jsou v zásadě rozporuplné. Ty, co představují nejvýznamnější produkci a jsou členy odbytového družstva CZ Flora, uvádějí, že objem loňského obchodu se pohyboval zhruba ve stejné výši jako v minulých letech. Samozřejmě někteří producenti stagnovali, ale třeba velkoobchody naznačují nárůst svých tržeb, například v Brně uvádějí, že zvýšení tvoří zhruba deset procent.
Jsem přesvědčen o tom, že na trhu se může uplatnit jen kvalitní produkce a kvalitní služby, kterou zahradníci a květináři poskytují. Obnovil se více než hektar skleníkové plochy, což považuji za velký úspěch. Realizovalo se to však za peníze jednotlivých subjektů bez podpory ministerstva zemědělství či jiných dotačních titulů.
Samozřejmě bude otázkou, jak se povede středním a menším podnikům. Jsem však přesvědčený o tom, že i mezi těmi středními je několik mladých, kteří si vedou velmi dobře. Je to třeba Mikanovo zahradnictví v Chrudimi.
Mají květináři nárok na nějaké podpory? Květináři nemají nárok téměř na žádné podpory, snad dokud se nedostanou do červených čísel. Pobíráme dotace jenom na semináře a na výstavy. Tato podpora na akce se však už nepohybuje mezi 60 až 80 procenty jako dříve, ale vloni byla do 20 procent, takže v zásadě musíme veškerou propagaci našich květin financovat sami.
Dalším aspektem je, že květiny nejsou řešeny žádnou legislativou z pozice Evropské unie, což je na druhou stranu pro nás výhodou. Kontroluje nás však Česká obchodní inspekce, pracovníci hygieny, nebo požárníci. Samozřejmě nesmím opomenout ani pracovníky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského a Státní rostlinolékařské správy.
Jak nás stát nepodporuje, tak nás docela svižně kontroluje.
Chtěl bych připomenout, že odborné a profesní svazy dělají velmi záslužnou činnost, protože mnohdy vybojují věci, které využívají i nečlenové jednotlivých svazů. Svazy například zajišťují registraci přípravků do minoritních plodin. Zástupci svazů se podíleli na udržení sazby DPH, zasloužili se i o rychlejší odpisovou hodnotu skleníků, čímž květináři ušetřili. Odborné profesní svazy vybojovaly podporu v rámci Programu rozvoje venkova, což také využívali nečlenové. Našich členů je totiž zhruba dvacet. Jsem přesvědčen o tom, že tyto svazy by měly být ze strany státních orgánů více podporovány.
Jaká je situace s dovozy květin? Objem obchodu s květinami se pohybuje zhruba mezi sedmi až osmi miliardami v maloobchodních cenách. Tuzemská produkce představuje necelé dvě miliardy korun, zboží za zhruba čtyři a za 4,5 miliardy korun se dováží. Struktura dovozů se výrazně nemění. Jen o něco více se začínají uplatňovat trvalky, léčivé a kořeninové rostliny. Květináři v zásadě produkují hlavně primule, balkónové a záhonové květiny – letničky, chryzantémy a ke konci roku bramboříky a vánoční hvězdy.
Chcete se také více zaměřit na propagaci? V letošním roce se chceme věnovat daleko více propagaci, proto ve spolupráci s Agrární komorou ČR pořádáme tiskové konference, kde chceme přesvědčit lidi, že květiny a vůbec okrasné rostliny patří do našich bytů a kanceláří. Měly by být také v obcích a městech. Tvoří totiž nedílnou součást našeho života.
Chtěl bych připomenout, že Svaz květinářů a floristů ČR bude vysílat svého zástupce na mezinárodní evropskou soutěž pro mladé floristy do 25 let Eurofleurs do Splitu, která se uskuteční začátkem září a doufám, že Ondřej Čerňák, který bude reprezentovat ČR bude úspěšný.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down