30.06.2009 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

Se Zdenkem Koubkem, předsedou Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, jsme hovořili o novele zákona o převodu zemědělských a lesních pozemků.

Poslanci nedávno schválili novelu zákona o prodeji státních zemědělských a lesních pozemků. Povedlo se vašemu svazu do ní prosadit všechny požadavky, které již dříve shrnul v petici?

Ano. Musím konstatovat, že se podařilo vyjednat zákon, který akceptuje naše požadavky stanovené v petici zemědělských podnikatelů. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR se vypořádala i s předkupním právem, když jej zkrátila na 15 let od doby vkladu pozemků do katastru. Novela také umožní převody pozemků na příbuzné, v řadě přímé nebo na jiné fyzické osoby, společníka nebo člena družstva s výhodou splátek kupní ceny.

Má podle vás tato novela ještě nějaké nedostatky?

Novela zákona 95/1999 Sb., kterou Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila letos 19. června a jejíž platnost se dá předpokládat na konec roku řeší dlouhodobě nahromaděné problémy účastníků prodeje, to znamená Pozemkového fondu ČR a zemědělských podnikatelů. Poslední velká novela z roku 2003 již neodpovídala době. K prosazení nové normy bylo třeba i politické odvahy. Žádný zákon ale není dokonalý. Tato novela by mohla vydržet do ukončení prodeje v roce 2011 a v rozsahu 200 tisíc hektarů státní půdy.

Sněmovna odsouhlasila i zákon o zemědělství, kde se promítla rovněž řada pozměňovacích návrhů. Jak tuto právní normu hodnotíte?

Zákon č. 252/1997 Sb., o zemědělství, řeší mimo jiné zásady zápisu do evidence zemědělského podnikatele, registraci a databázi. Také evidenci půdních bloků, krajinných prvků a objektů k chovu hospodářských zvířat. Umožňuje evidenci podle druhu kultur, jako jsou rybník, zalesněná půda, rychle rostoucí dřeviny. Zpřesňuje také kontroly, tzv. křížové shody, přestupky a sankce. Určuje za jakých podmínek lze provést obnovu travního porostu. Zjednodušuje možnosti pěstování geneticky modifikovaných odrůd. Zpřísňuje však welfare chovu zvířat, atd. Já bych řekl, že je to zákon, který je přísný a významně ovlivní naše hospodaření.

V poslední době se stále hovoří o krizi v chovech dojného skotu. Přistupují již členové vaší organizace k útlumu těchto chovů, případně, jak celou situaci řeší.

Mléčná krize, na kterou upozorňujeme naše politiky od podzimu loňského roku, nabírá kurs likvidace celých stád skotu. Likvidují se stáda s vynikajícím genetickým potenciálem a likvidují se chovy po rekonstrukcích a v zainvestovaných firmách. To je nejhorší sdělení, které je varující.

Vedení Agrární komory ČR se rozhodlo pořádat další protestní akce, které mají upozornit na neudržitelnou situaci v oblasti produkce mléka. Věříte, že tyto protesty přispějí k jejímu zlepšení?

Politikové evropští i naši si musí uvědomit, že kráva je základem vyváženosti krajiny se zvířaty. Obnovitelnost chovu po likvidaci krav je nemožná. Říkáme nahlas s odpovědností našeho podnikání: Zastavte tento stav a pomáhejte řešit tento problém.

Jaké by bylo možné východisko z této krize?

Východiskem z mléčné krize je stanovení minimální ceny mléka po určitou dobu. To není nic proti ničemu, ani v liberální ekonomice. Dalším východiskem by mohlo být jakési zákonné umravnění chování obchodních řetězců. Ty vytvářejí na zpracovatele obrovský tlak na cenu. V neposlední řadě je třeba využít všech možných finančních zdrojů, jako jsou prostředky na welfare, či Barossův balíček a další, na kompenzaci ztrát chovatelů dojného skotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down