22.04.2014 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne s ...

Dušanem Benžou, ředitelem sekretariátu Asociace zemědělské a lesnické techniky nejen o výrobě zemědělské techniky v České republice a o jejím exportu na zahraniční trhy.

Můžete meziročně srovnat loňské prodeje traktorů a sklízecích mlátiček v ČR?

Podle šetření Sdružení dovozců zemědělské techniky a Asociace zemědělské a lesnické techniky  se v roce 2013 prodalo 2304 traktorů oproti předloňským 2096, tj. nárůst o 9,9 procenta; sklízecích mlátiček bylo ve stejném období prodáno 175 oproti 196 kusům v roce předloňském, což představuje meziroční pokles o 10,7 procenta. Skutečností však je, že v letech 2009 a 2010 došlo k výraznému propadu prodejů, takže čísla roku 2013 jsou zhruba na úrovni roku 2006. Hůře jsou na tom ti výrobci, kteří část kapacit dříve věnovali kooperační výrobě, neboť v době zmenšující se poptávky si finální výrobci stáli kooperace domů, aby tak využili výrobní kapacity vlastní. Lépe na tom jsou výrobci finálních strojů, kteří nejsou tak závislí na kooperační výrobě a mohli si naopak zaměstnanost udržet stažením externích kooperací do vlastních provozů a dále výrobci strojů menších, kde se peníze na nákup najdou spíš než u strojů velkých a drahých.

Jak dopadl v meziročním srovnání zahraniční obchod se zemědělskou technikou?

České firmy se do mezinárodního obchodu zapojují stále větší měrou, prakticky až do roku 2008 stejným tempem rostl dovoz zahraničních strojů, jako se dařilo českým výrobcům prosazovat na trzích zahraničních. Stejně jako u tuzemských prodejů i zahraniční obchod se v letech 2009 a 2010 propadl přibližně o 30 procent oproti období předchozímu. V roce 2011 došlo k oživení zahraničního obchodu a tento trend se udržel i v následujících letech. Dále zůstává přibližně stejná úroveň exportu a importu, v korunovém vyjádření kolem 15 miliard korun v roce 2013. Srovnatelný objem toho, co se doveze, je naopak exportován.

Na které trhy směřuje export zemědělské techniky z ČR a odkud se jí k nám nejvíce dováží?

Ty české firmy, které mají konkurenceschopné produkty, se už na evropském trhu etablovaly, nechaly se vidět na rozhodujících veletrzích SIMA Paříž a AGRITECHNICA Hannover i na dalších výstavách v Evropě a dělají se zahraničními firmami dobré obchody včetně společného přístupu na trhy třetích zemí. Právě účast našich firem na uvedených veletrzích a reference na dobré technické parametry, kvalitu a spolehlivost českých strojů mě naplňují optimismem, že čeští výrobci se neztratí ani na náročném trhu společné Evropy.

Přirozeně největšími obchodními partnery jsou sousední země Německo, Rakousko a Slovensko a dále Francie a Polsko. Tady hodně záleží na sortimentu, například Zetor je tradičně úspěšný ve Skandinávii a v balkánských zemích, jednotliví výrobci nacházejí znovu svoje partnery i v zemích bývalého Sovětského svazu – Rusko, Ukrajina, pobaltské státy, postupně se prosazují také v nových členských zemích EU – Rumunsku a Bulharsku.

Kvalita českých výrobků je srovnatelná s evropskou úrovní, svědčí o tom i skutečnost, že z obchodních důvodů jezdí po evropských polích a slouží v evropských stájích hodně strojů a zařízení, které jsou vyvinuty u nás a v českých fabrikách vyráběny v barvách jejich zahraničních obchodních partnerů. Ne každá česká firma je ochotna přistoupit na tento model, jde však o obecný trend, a pokud taková kooperace dá práci českým rukám a umožní dostat se na zahraniční trhy, proč ne.

Hlavními položkami dovážené techniky jsou stroje, které se u nás nevyrábějí. Jsou to sklízecí mlátičky, traktory vyšších výkonů (více než 120 kW) a lisy. Bohužel mezi takové stroje patří dnes i sklízecí řezačky, které jsme dříve vyráběli a dokonce exportovali, produkce byla však ukončena. Podobně dopadla výroba strojů na sklizeň cukrové řepy, kde jsme plně odkázáni na dovoz. Z dovážených strojů patřily v souhrnu posledních deseti let přední místa u traktorů značkám John Deere (23 %), New Holland (13 %) a Case IH (11 %), u sklízecích mlátiček jsou nejprodávanějšími Claas (36 %), New Holland (24 %) a John Dere (21 %).

Kolik se prodá celosvětově za rok traktorů a sklízecích mlátiček?

K dispozici máme čísla traktorů, které jsou nejsledovanějším strojem v zemědělství a trendy jejich prodeje se dají zobecnit na investiční trendy v zemědělství vůbec.

Statistiky za uplynulý rok jsou publikovány zpravidla na přelomu března a dubna, takže mám úplně čerstvé údaje z loňského roku. V západní Evropě se v roce 2008 prodalo 172 tisíc traktorů, potom nastal propad až na 143 tisíc kusů v roce 2010.  Od té doby prodeje meziročně mírně rostou, v loňském roce činily prodeje 150 tisíc traktorů.

Vývoj v posledních letech na největších evropských trzích se zemědělskou technikou, kterými jsou Německo, Francie, Itálie, Španělsko a Velká Británie, byl nevyrovnaný. Nejvíc se dařilo ve Francii, zemi s tradičně vysokou mírou domácí podpory farmářů, kde v posledních dvou letech zaznamenali dokonce dvojciferný nárůst v prodejích nových traktorů, v roce 2013 to bylo 38 tisíc kusů, Německo si udržuje úroveň kolem 36 tisíc kusů, ale v ostatních zmíněných zemích prodej traktorů poklesl.

Jaké jsou výhledy trhu se zemědělskou v příštích letech?

Přál bych si mít křišťálovou kouli a podívat se do budoucna, nicméně bez ní dát hodnověrnou predikci na další období je nesmírně komplikované. Krize se neprojevila jenom v poklesu zakázek a výroby, ale je to také krize ekonomických předpovědí. Může samozřejmě přijít oživení, ale může také ještě přijít propad. Česká ekonomika je malá a otevřená, prakticky závislá na exportu. Právě skončené veletrhy TECHAGRO v zemědělské a SILVA REGINA v lesní technice by nám mohly naznačit trendy, kam se obchod snad ne v nejbližších letech, ale alespoň nejbližších měsících, posune. Z neformálních debat s farmáři i prodejci vyplývá mírný optimismus, co se zemědělství týče, u lesníků je to horší. Byli bychom přirozeně rádi, kdyby ten naznačený optimismus vyústil v reálné obchody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down