Rozhovor týdne s...

Hanou Šťastnou, ředitelkou Regionální agrární komory Jihočeského kraje

Jak daleko jsou v jižních Čechách letošní žně a jak jejich průběh ovlivnilo počasí?

Třetí červencový týden znamenal značný posun v průběhu sklizně na jihu Čech. Ozimý ječmen mají jihočeští zemědělci téměř „pod střechou“ s průměrným výnosem 5,4 t/ha, což představuje téměř třetinový meziroční nárůst.

Slunečné počasí uspíšilo dozrávání řepky, která byla v uvedené době sklizena z téměř dvaceti procent. Její aktuální průměrný výnos je o desetinu vyšší než vloni a pohybuje se kolem 3,5 t/ha. Premiérové seče ozimé pšenice a jarního ječmene se zatím dotkly méně než dvou procent osetých ploch těmito o obilninami v kraji. U pšenice zaznamenáváme výnosy kolem 5,4 t/ha, krajská průměrná výtěžnost jarního ječmene dosahuje 4,6 tuny z hektaru.

Přívalové deště a krupobití řádily zatím s různou lokální intenzitou. Stává se, že zemědělci naměří během jedné bouřky rozdíl ve srážkovém úhrnu i více než 30 milimetrů v jednom katastru. Máme informace o více než třetinovém zničení úrody řepky a obilnin na výměrách větších než dvě stě hektarů například na Českokrumlovsku a Písecku. Důsledkem silných dešťů dochází k polehávání porostů, což je paradoxně důsledek těžších klasů, předznamenávajících slušnou úrodu. Jihočeští zemědělci zaměření na živočišnou výrobu hlásí snížený objem výnosů u druhých sečí pícnin. Kukuřice se zatím jeví slibně.

Změnila se letos na jihu Čech proti loňsku struktura pěstovaných plodin?

K významné změně struktury osevů polních plodin v Jihočeském kraji meziročně nedošlo. Méně se zde letos sely jařiny. Žitem oseté výměry poklesly skoro o třetinu. Celkově v kraji ubylo více než 2,1 tisíce hektarů obilnin a přes 1,2 tisíce hektarů řepky, která tvoří přibližně 18 procent osevních ploch.

Co připravuje vaše agrární komora pro jihočeské zemědělce v příštím období?

Kalendář činností máme od počátku roku docela nabitý. Na jaře jsme pořádali sérii seminářů týkajících se novely občanského zákoníku a novely zákoníku práce a dvě tiskové konference. Série sedmi seminářů uspořádaných jihočeskou agrární komorou k zemědělským dotacím 2014 navštívila téměř tisícovka zemědělců. Agropodnikatelské zájmy našich členů jsme několikrát prosazovali skrze připomínkování chystané legislativy.

Náš úřad samozřejmě denně poskytuje konzultace, poradenství, pečuje o patery webové stránky a každý měsíc vydáváme tištěný Zpravodaj pro členy. Zemědělce a starosty jsme zvali také na diskusní fórum s místními akčními skupinami Jihočeského kraje.

Průběžně zajišťujeme podklady a prostory pro jednání jejích orgánů a koordinaci činnosti v souladu s prioritami Agrární komory ČR v zájmu našich členů. Momentálně na českobudějovickém výstavišti připravujeme zázemí pro AK ČR a farmářský „minitrh“ pro expozici Jihočeského kraje na blížící se výstavu Země živitelka. Monitorujeme průběh žní v regionu, sledujeme a připomínkujeme reformu společné zemědělské politiky a připravujeme se na setkání s rakouskými a bavorskými zemědělci.

Je známo, že podporujete také místní potravináře, jaké aktivity jste vyvíjeli tímto směrem?

Potravinářům jsme pomáhali třeba formou jejich prezentace na regionálním veletrhu cestovního ruchu Jihočeský kompas nebo prostřednictvím tzv. Produktové mapy, která pomáhá s uplatněním regionálních potravin ve školních jídelnách.

Také jsme realizovali již osmý ročník soutěže Chutná hezky. Jihočesky, do kterého celkem 37 výrobců přihlásilo 133 výrobků, a druhý ročník tzv. Farmářského dne, kdy se na jednom místě potkali zemědělští prvovýrobci, producenti potravin, organizátoři farmářských trhů, provozovatelé malých prodejen regionálních potravin a dozorových organizací.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down