Rozhovor týdne s ...

Patrikem Mlynářem, náměstkem ministra zemědělství pro úsek lesního hospodářství nejen o přípravě novely zákona o myslivosti.

V jaké výši odhadujete škody způsobené zvěří zemědělcům a jak vysoké jsou tyto škody v lesích?

Ministerstvo zemědělství má k dispozici pouze informaci o objemu škod způsobených zvěří v lesním hospodářství. Podle údajů od vlastníků lesů uváděných pro Zprávu o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2013, jsou celkové škody na lesních porostech v ČR ve výši 29,25 milionu korun.

O výši škody v zemědělství spekulovat nechci, protože žádný sběr dat o těchto škodách ministerstvo zemědělství neprovádí. Stanovení výše škod v zemědělství je velmi problematické kvůli tomu, že rozsah škody se v čase neustále mění. Rovněž dochází k velkému rozdílu výše škody, pokud tento výpočet provádí zemědělský hospodář i uživatel honitby, a to navzdory existenci metodiky pro stanovení výpočtu škod.

 

Může stát pomoci řešit problematiku přemnožené spárkaté zvěře, zejména černé, která působí největší škody na zemědělských plodinách a pozemcích?

Nejdůležitějším z nástrojů, kterým může stát ovlivnit některou z činností, je usměrnění prostřednictvím právních předpisů. Myslivost je upravena zákonem č. 449/2001 Sb., a prováděcími vyhláškami. Současný zákon o myslivosti dává řadu možností, jak snížit početní stav zvěře v honitbách, a je otázkou ochoty držitelů a uživatelů honiteb, jak těchto možností využijí.

I přes tuto skutečnost ministerstvo zemědělství za účelem snížení počtu zejména divokých prasat doposud udělalo celou řadu opatření. Jde například o rozšíření doby lovu divokého prasete novelou vyhlášky doby lovu nebo o vydání metodického pokynu orgánům státní správy myslivosti k sjednocení a zrychlení postupu při povolování výjimek ze zakázaných způsobů lovu. Tento pokyn doporučuje, aby se tyto výjimky urychleně vydávaly. Jde například o povolení lovu dospělých prasat na společných lovech nebo použití světla či zařízení pro lov zvěře v noci. Dalším opatřením je poskytování příspěvku ve výši osmi tisíc korun uživateli honitby na pořízení odchytového zařízení pro lov divokých prasat odchytem, což je jeden z velmi intenzivních a efektivních způsobů lovu, na každých 150 ha honitby. Také proběhla informační kampaň pro vlastníky honebních pozemků, držitele a uživatele honiteb, v rámci které bylo vysvětlováno všem, jaká opatření lze činit jako prevenci proti škodám.

Protože i při současném znění zákona o myslivosti a výše uvedených motivačních přístupech cestou pozitivních kroků ze strany státní správy myslivosti v řadě oblastí nedochází k dosažení akceptovatelných škod zvěří, zařadilo ministerstvo zemědělství do plánu legislativních činností pro rok 2015 novelu zákona o myslivosti s cílem upravit zákon tak, aby snížení počtu kusů spárkaté zvěře bylo dosaženo. Je nutné podotknout, že srovnatelně vysoké odlovy spárkaté zvěře jsou v mnoha zemích střední Evropy, to znamená, že obdobný problém je v celé řadě států a to bez ohledu na nastavení právních předpisů.*

Celý rozhovor si můžete přečíst v Zemědělci č. 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down