Rozhovor týdne s …

Danielem Cao, tiskovým mluvčím spolku OBRAZ – obránci zvířat, z. s. o nedávných demonstracích za zákaz faremních chovů kožešinových zvířat v České republice.

Jak hodnotíte poslední protestní akci vašeho spolku za zákaz kožešinových farem u nás a kolik jste již nasbírali podpisů pod petici za tento zákaz?

Poslední akci Týden v kleci hodnotíme kladně, vzbudili jsme zájem veřejnosti i médií a také jsme dali ministrovi najevo, že v naší kampani hodláme dál trpělivě pokračovat.

Kampaň jsme spustili v březnu letošního roku a pokud jde o petici v současné době máme zhruba 23 tisíc podpisů.

Zareagovalo ministerstvo zemědělství na vše protesty?

Pokud je mi známo,  ministr se po dobu protestní akce před budovou svého úřadu neukázal, nicméně jeho tiskový mluvčí sdělil, že ministr se nehodlá rozhodovat pod nátlakem lobbistických skupin. V této souvislosti jsme rádi, že  vnímá legitimní tlak našeho spolku, který prosazuje zájem nejméně 68 procent českých občanů. Podle mluvčího hledá ministerstvo zemědělství nějaké kompromisní řešení, které by vyhovovalo našim požadavkům a současně požadavkům chovatelů. Podle našeho názoru však takové řešení ve stylu „chytré horákyně“ neexistuje. Divoká zvířata prostě nelze držet v klecích, protože to zcela odporuje jejich přirozeným potřebám. Náš spolek prosazuje úplný zákaz kožešinových farem a opíráme se přitom mimo jiné i o odborná stanoviska. Například o stanovisko vědeckého výboru při Evropské komisi, který zdůrazňuje, že současné systémy klecových chovů neposkytují kožešinovým zvířatům dostatečné podmínky pro naplnění jejich základních přirozených potřeb. Není tedy de facto možné najít jakýkoli kompromis, který by byl rentabilní pro chovatele a který by současně vyhovoval základním etologickým potřebám zvířat. Jde o divoká zvířata, jejichž přirozená teritoria bývají desítky kilometrů a je absurdní myslet si, že uvěznění v kleci velké ani ne jeden metr čtvereční jim vyhovuje.

V čem je z pohledu vašeho spolku jiný faremní chov kožešinových zvířat, například ve srovnání s chovem prasat?

Způsob, jakým se chováme k prasatům a jakýmkoli jiným hospodářským zvířatům vzbuzuje závažné etické otázky, ale zásadní rozdíl mezi faremním chovem kožešinových zvířat a mezi faremním chovem prasat je v tom, člověk zabíjí prasata za účelem získání potraviny a ne pouze kvůli získání jakéhosi módního doplňku, který je zcela zbytný a nahraditelný. Kožešiny ztratily svoji původní funkčnost a jsou dnes pouze nevkusným módním doplňkem.*

Celý rozhovor si můžete přečíst v Zemědělci č. 36

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *