Rozhovor týdne s

Oldřichem Reinbergrem, předsedou představenstva Svazu lihovarů České republiky

Jaké dopady na české lihovary má metanolová aféra? My jako Svaz lihovarů České republiky dodáváme českým likérkám kvalitní jemný a velejemný líh na výrobu alkoholických nápojů, takže tato aféra na nás dopadá značně. České likérky musely kvůli prohibici přestat vyrábět a nemohly ani exportovat, a tedy i nám se omezil odbyt lihu z našich výrobních závodů. Plníme sklady, a pokud by byla stagnace odbytu dlouhodobější, hrozí odstavení výroby. Což by bylo nepříjemné i pro naše dodavatele surovin, kteří by museli omezovat výrobu také.
Očekáváte negativní vliv této aféry i na zemědělskou prvovýrobu?
U nás jsou tři velké lihovary Chrudim, Kolín a Kojetín, a ty zpracovávají cukerné sirupy a melasu, které jim dodávají cukrovary. Pokud by lihovary přestaly vyrábět, chyběl by i odbyt melasy, což by se negativně dotklo cukrovarů a i jim by se plnily sklady. V konečném důsledku by to mohlo ovlivnit i průběh současné cukrovarnické kampaně a mohlo by to omezit i zpracování cukrové řepy. Samozřejmě tak daleko by to zřejmě došlo jen v případě, že by dopady zmíněné kauzy byly dlouhodobější a pokud by český zákazník dlouhodobě tuzemské lihoviny nekupoval.
Změní se po této kauze nějak trh s potravinářským lihem z u nás? Metanolová aféra sice pro občany zdánlivě skončila, ale my v lihovarech vidíme, že neprodáváme. Částečně jsme obnovili export, ale trh v České republice se zatím neprobouzí a já mám obavy, že se u nás bude důvěra zákazníků obnovovat pomalu. Takže negativní důsledky aféry se protáhnou na delší dobu a její dopady do výroby se projeví. Je tedy pravděpodobné, že by to mohlo trvat řádově i měsíce. Toho se bojíme a přemýšlíme, jakým způsobem upravit výrobu v našich lihovarech.
Jaká preventivní opatření navrhuje svaz lihovarů proti podobným kauzám? Lihovary u nás dodávaly v předchozích letech výrobcům nemrznoucích směsí kvalitní technický etanol. Bohužel někteří zahraniční výrobci začali před časem v nemrznoucích směsích nahrazovat etanol metanolem, který byl levnější. My jsme ztráceli odbyt a podvodní výrobci lihu tím, že k pančování alkoholu používali nemrznoucí směsi, pak celou tu tragédii zapříčinili. My jsme ochotni dodávat etanol výrobcům nemrznoucích směsí i nadále, a tak se tomu problému vyhnou. Netajím se však tím, že jejich náklady na suroviny by pak zhruba o třicet procent vzrostly, protože kvalitní etanol je dražší než metanol vyráběný z uhlí nebo ropy. Navrhujeme nicméně, aby se opět v nemrznoucích směsích používal pouze etanol.
Podstatné také je, že s metanolem by se vzhledem k jeho toxicitě mělo zacházet jako s prudkým jedem. Je s podivem, že v laboratorních podmínkách se s ním tak zacházet musí a jeho používání se tam řídí zvláštními předpisy, kdežto v průmyslových podmínkách je používán jako běžná chemikálie, bez zvláštních předpisů. Navrhujeme proto, aby se u nás s metanolem nakládalo podle zvláštních předpisů i tam, a to od samotného dovozu až po jeho konečné použití u spotřebitele. Současně chceme, aby na metanol byla stejně jako na etalon uvalena spotřební daň.
Co soudí o vašich návrzích odpovědní politici?
Mě jejich postoj pozitivně překvapil. Politici začali o těchto našich návrzích hovořit. Zatím je vše ve fázi diskusí, ale ty první reakce jsou z našeho pohledu pozitivní. Samozřejmě následně přijde reakce těch, kteří metanol v této chvíli používají a potřebují ho ke své výrobě. My jsme schopni nabídnout jeho nahrazení etanolem, ale otázka je, jak to bude ekonomicky schůdné ať už pro výrobce MTBE, což je přídavek do pohonných hmot, nebo pro producenty metylesteru řepkového oleje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *