Svatavou Jirmusovou, předsedkyní občanského sdružení Trhni se, nejen o pořádání farmářských trhů v Roudnici nad Labem.
Vaše sdružení pořádá farmářské trhy v Roudnici nad Labem, jaký je o ně zájem a kolik na nich prodává farmářů?
Farmářské trhy v Roudnici organizuje naše sdružení od roku 2012, takže letos je pořádáme již třetí sezónu. Roudnice je menší město se zhruba 13 tisíci obyvateli a tomu také odpovídá počet prodejních stánků, který se pohybuje kolem 25. Trhy probíhají od poloviny dubna do začátku listopadu vždy jednou za dva týdny v sobotu dopoledne na Husově náměstí. Jejich součástí je dětský koutek a také kulturní programy, kde vystupují místní či regionální amatérští umělci. Snažíme se, aby se farmářské trhy staly společenskou událostí, která prohlubuje místní komunitu.
Stálých farmářů, kteří na našem tržišti prodávají svoje produkty, bývá v průběhu roku kolem patnácti. Zbývající stánky zaplňují autorizovaní prodejci. Pravidelně k nám jezdí prodávat zelináři ze zdejšího regionu Podřipska, například pěstitelé z Libotenic, Českých Kopist, Hoštky či z Kozlů. Stálým účastníkem trhu je i Rybářství Kostomlaty pod Řípem, Ovocnářství Ploskovice, Sady Kocourek Roudnice n. L., pečivo nabízejí pekárny ze Mšena u Mělníka nebo z Kralup nad Vltavou a uzenářské výrobky u nás prodává pan Tatíček z Loun. Pravidelnou součástí trhů je v sezóně i stánek s pestrou nabídkou hub paní Staré z Loun, Kozí farma Držovice, kozí farma Hospodářství pod Strážný vrchem, bylinné čaje Zdislava a další. V sezóně místní Levandulová farma Židovice, Kozomínský med apod.
Kolik přichází v tržní dny lidí a jaké jsou poplatky pro farmáře?
Přes letní měsíce v období dovolených byla návštěvnost poněkud slabší, ale to je na všech trzích v tomto období. V současné době přijde na trhy pokaždé něco kolem 1500 zákazníků. A podle samotných prodávajících jsou zde v Roudnici vyšší tržby než například na trzích v Litoměřicích či Mělníku. Také proto se roudnické tržiště těší jejich přízni.
Pokud mají prodávající vlastní stánek, zaplatí za místo 350 korun a pokud využívají stánek našeho sdružení, zaplatí 450 korun plus určitý poplatek za elektřinu, pokud ji potřebují například k chladicímu boxu.
Kromě prodejního servisu nabízíme farmářům také propagaci. Jezdíme za nimi přímo na farmy a provádíme tzv. certifikaci farmářů. Na stánku pak nakupující vidí jasné označení cedulkou: jméno farmáře nebo prodejce, co pěstuje, kde a jakým způsobem. Navštívené farmy označujeme certifikačním razítkem sdružení „Dobrý farmář“. O farmářích informujeme na webu, novinky zveřejňujeme na facebooku a přinášíme s nimi rozhovory v regionálním tisku. Od nové sezóny chceme na panelu umístěném přímo na tržišti zveřejňovat jejich stručné profily a další informace o nich. Pro zákazníky je důležité vidět za zeleninou či ovocem, které na trhu nakupují, konkrétního člověka a jeho příběh. Často se totiž dotazují farmářů na podmínky pěstování, ale vyměňují si i recepty.
Jak vycházíte s vedením města, vycházejí vám úředníci vstříc, nebo vám spíš házejí klacky pod nohy?
V současné době je spolupráce s městem dobrá, i když začátky byly spíše rozpačité. Město nám ale pomohlo při rozjezdu dotací na pořízení stánků, která pokryla 70 procent nákladů, a přispěly i místní firmy, jež pomohly s vybavením tržiště. Město přispívá také poměrnou částkou na kulturní program, který na tržišti organizujeme. Kromě toho v letošním roce poskytlo částku 45 tisíc korun na nové plachty do stánků. Poděkování patří roudnickým firmám RETE internet a S. B. CH. Instal, které se zapojily do akce Adoptuj si stánek na farmářském trhu. Podpořily tak zakoupení nových plachet na stánky. Vážíme si i podpory ze strany farmářů, kdy opláštění jednoho stánku zaplatila i Soukromá farma Libotenice manželů Škodových, kteří na farmářský trh pravidelně jezdí již třetím rokem se zeleninou, bylinkami a květinami. Vedení města také zajistilo pro farmáře zdarma parkovací karty. Podstatný je i pro letošní rok bezplatný pronájem místa pro pořádání farmářských trhů.
I přes tato pozitiva si však myslím, že město by mohlo aktivity našeho občanského sdružení, které stojí na práci dobrovolníků, využít daleko více, zejména při propagaci města i celého regionu pod Řípem.
Občanské sdružení Trhni se je také členem Asociace farmářských tržišť ČR, co vám toto členství přináší?
Především zkušenosti a informace. Jsme menší město, a tak si můžeme pražské i plzeňské farmářské trhy, které organizují další členové asociace, brát za vzor a vycházet z jejich zkušeností. Současně nám členství pomáhá i při propagaci a medializaci autentických farmářských trhů. Navíc skutečnost, že jsme jako členové povinni dodržovat etický kodex asociace, dává nakupujícím záruku původu i kvality nabízených produktů a našim farmářským trhů i určitou prestiž.*