Jaká je v současná situace na tuzemském trhu s obilím a s řepkou?
Situace na trhu s obilím je v letošním roce diametrálně jiná něž v předešlých letech. Jenom pro dokreslení uvedu přehled sklizně obilovin. V roce.2004 to bylo 8770 tisíc tun, o rok později 7650 tisíc tun a vloni 6474 tisíc tun. Vzhledem k tomu, že nízké výnosy postihly téměř všechny okolní státy, se ještě značná část obilí, a to zejména pšenice potravinářské a především krmné, vyvezla mimo republiku. Ke konci roku 2006 vývozy činily 895 tisíc tun. Po novém roce export ještě pokračuje, i když ne v takovém rozsahu. Vše toto samozřejmě znamenalo skokový nárůst farmářských cen, který značně rozevřel nůžky, zejména v oblasti dodávek krmných směsí pro chovatele prasat a drůbeže bez půdy, kdy již delší dobu díky nízkým cenách na porážkách je jak výroba krmných směsí, tak chovy těchto monogastrů ztrátová.
Také skladovací kapacity u organizací ZZN jsou proti předešlým letům jinak obsazeny. Jen tím, že z loňské sklizně Státní zemědělský intervenční fond zatím nenakoupil téměř nic a zásoby z předešlých let jsou již vyprodány. To jenom dokladuje náš názor na to, že myšlenka výstavby státních skladů nebyla správná a potřebná kapacita na zhruba jeden milion tun obilí je u našich členů k dispozici.
Na trhu s řepkou je tomu jinak. Loňská enormní sklizeň ve výší 880 tisíc tun a dovoz laciného metylesteru z USA do Evropy předznamenávají určité problémy ze starou sklizní. V současné době je na skladech ještě značné množství této komodity a jeví se, že tomu tak bude i před novou sklizní.
Kde se dnes pohybují ceny obilovin a řepky a jaký lze očekávat cenový vývoj v dalším období ?
Co se týká cenových relací, jak jsem už uvedl, vlivem zvýšené poptávky ode žní zaznamenala největší nárůst komodita pšenice, a to jak potravinářská, tak krmná. Co se týká potravinářské pšenice pohybují se ceny na mlýnech kolem 4300 až 4500 Kč/t za kvalitní pšenici. U krmné pšenice se ceny v jednom období pohybovaly až na úrovni 3800 až 4000 Kč/t. U ječmene krmného ceny dosahovaly až hranice 3400 Kč/t. Tento enormní cenový nárůst však přináší téměř neřešitelné problémy pro chovatele prasat a drůbeže a samozřejmě pro nás krmiváře v době, kdy jsou dlouhodobě ceny na porážkách hluboko pod výrobní náklady. K tomu, aby tento stav byl do určité míry eliminován, jednáme s ministerstvem zemědělství o možnosti zápůjčky krmného obilí ze Státních hmotných rezerv. Byli bychom velice rádi, kdyby ministerstvo k řešení této situace přistoupilo co nejrychleji.
Co se týká řepky je nutno vycházet ze současné situace, kdy jsou určité problémy s uplatněním staré sklizně a nové osevní plochy se navíc o 13 procent navýšily. Vše tedy zatím nasvědčuje tomu, že zřejmě půjdeme do sklizňového roku, kde nelze čekat stejný cenový vývoj jako loni.
Pěstitelé v některých krajích očekávají zatím velmi dobrou úrodu obilí, jak vidíte letošní rok z pohledu organizací ZZN ?
Několik předešlých let nás naučilo hodnotit úrodu teprve tehdy, až je pod střechou. Některé faktory však lze hodnotit již nyní. Pravdou je, že zásoby z předešlých let jsou již vyčerpány. Tím by neměl být problém s uskladněním i dobré úrody. Na cenové výhledy je však ještě brzy. Vše bude záviset na poptávce a ta bude odvislá od využití, a to jak v živočišné výrobě, tak případě pro nepotravinářskou výrobu bioetanolu. Obojí je však u nás v současné době značně problémové. Rozměr živočišné výroby se rok od roku zmenšuje a výroba bioetanolu se rozbíhá velice sporadicky.
Jak je to letos s tzv.zelenými úvěry ve srovnání s předchozími lety, je jich více nebo méně?
Je nutno říci, že vstupem České republiky do Evropské unie se situace farmářů z pohledu cash flow zlepšila. Finanční prostředky, které zemědělci formou dotací dostávají, se samozřejmě projevily i do systému tzv.zelených úvěrů. Lze říci, že se čím dál více farmáři stávají nezávislí na svých dodavatelích. Na druhé straně, lze konstatovat, že zemědělci těchto tzv. zelených úvěrů stále využívají především proto, aby si do určité míry zajistili odbyt své produkce hlavně v době nadvýroby.