31.08.2001 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozjíždí se další projekt pro usnadnění našeho vstupu do EU

Dne 4. září 2001 se v rámci své návštěvy výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích setká ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit se skotským ministrem financí Angusem McKayem a zástupcem Delegace Evropské komise v Praze Ruudem van Enkem, aby oficiálně zahájili projekt Partnerské spolupráce realizovaný v rámci národního programu Phare 2000. Cílem projektu je pomoc České republice v přípravách na využívání strukturálních fondů a Fondu soudržnosti (Kohezní fond) po vstupu do Evropské unie.

V souvislosti s blížícím se vstupem České republiky do Evropské unie byla zdůrazněna potřeba připravenosti na co nejefektivnější čerpání prostředků ze strukturálních fondů a Kohezního fondu, významných zdrojů podporujících hospodářský rozvoj. Administrativní a realizační struktury na národní i regionální úrovni, které požaduje EU pro využívání strukturálních fondů a Kohezního fondu, musí být dobudovány a otestovány a obsazeny kvalitně proškoleným personálem. Rovněž na straně potenciálních předkladatelů projektů musí byt rozvinuty znalosti a dovednosti, které jim umožní předkládat kvalitní projekty tak, aby se v konečném důsledku zvýšila schopnost ČR v maximálním možném rozsahu přijímat okamžitě po vstupu do EU prostředky z těchto fondů - objem těchto prostředků ve srovnání s prostředky dosažitelnými z předvstupních fondů (tj. Phare, ISPA a Sapard) představuje rozdíl řádu (prostředky čerpané ČR v rámci předvstupních nástrojů mohou činit cca přes 150 mil EURO, tj. cca 5 mld.Kč, zatímco prostředky poskytované po vstupu ze SF a KF by mohly dosahovat částek cca 1,5, - 2,5 mld EURO, tj. částek cca 10 – 20x vyšších).
Projekty partnerské spolupráce, tzv. Twinning, představují relativně novou formu podpory kandidátských zemí ze strany EU a nacházejí své uplatnění právě při budování struktur a zavádění mechanismů, které umožní uchazečům o členství v EU přijetí a aplikaci evropského práva (tzv. acquis communautaire) v plné šíři. Tato forma podpory umožňuje, aby členské země, které si kandidátská země vybere jako své partnery v projektu, vyslaly dle potřeb kandidátské země zkušené pracovníky těch svých institucí a orgánů, jejichž paralely (na národní i regionální úrovni) je třeba v kandidátské zemi vybudovat či posílit. To umožňuje přímo na místě operativně reagovat na konkrétní potřeby a prostřednictvím tzv. předvstupních poradců, kteří působí přímo zde, v České republice či prostřednictvím středně- a krátkodobých expertů, kteří se do projektu zapojují dle potřeby a uvážení smluvních stran., předávat zkušenosti a know-how „šité přímo na míru“.
Dnes zahajovaný projekt partnerské spolupráce navazuje na Twinning realizovaný v rámci programového ročníku Phare 98, který skončil v srpnu t.r. V obou případech si Česká republika zvolila stejné partnery: Velkou Británii – jako vedoucí zemi projektu za EU a dále Francii a Irsko. Na české straně bylo vedením projektu pověřeno Ministerstvo pro místní rozvoj. Do projektu byla zapojena dále řada ministerstev – především MPO, MPSV, ale i MŠMT, MF, MZe, MDS, MŽP, MZV a MV.
Twinning 98 byl zaměřen kromě pomoci při vytváření potřebné institucionální struktury, na regionální, ale především na národní úrovni. V průběhu jeho realizace se podařilo dosáhnout stanovených cílů ve všech pěti deklarovaných oblastech, které byly popsány v podrobném pracovním programu:
- budování institucí na národní úrovni,
- budování institucí na regionální úrovni
- příprava na realizaci projektů prostřednictvím předvstupního nástroje ISPA (životní prostředí a dopravní infrastruktura),
- příprava na SAPARD (předvstupní nástroj pro oblast rozvoje venkova a multifunkčního zemědělství)
- vytváření kapacit v průmyslovém sektoru.
Přes rozsáhlý záběr, který Twinning 98 měl, existuje ve většině oblastí, kterými se zabýval, ještě prostor pro dobudování struktur a detailní dopracování všech systémů a mechanismů.
Twinning 2000 se bude v oblasti regionálního rozvoje orientovat (v souvislosti s nově ustavenými Regionálními radami a Výbory pro regionální rozvoj v každém regionu soudržnosti NUTS II) především na regionální úroveň, ale i na problematiku programování, monitorování, finančních toků, přípravy projektů, atd. Druhou důležitou složkou nového Twinningu je opět podpora sektoru průmyslu, zejména pokud jde o přípravu na realizaci sektorového operačního programu „Průmysl“ a podporu malého a středního podnikání. Třetí složkou projektu je podpora sektoru lidských zdrojů při přípravě na správu Evropského sociálního fondu.
Úkoly, které před nás staví blížící se vstup do EU jsou nemalé – nejednou se při jejich řešení pohybujeme na úplně „novém území“. Na základě dosavadních zkušeností z projektu Twinning 98 se podařilo vytvořit společný tým, který svým personálním složením i pracovními metodami je zárukou kvality při realizaci projektu Twinning 2000 a splnění stanovených cílů včas, aby ČR byla již k datu vstupu do EU plně připravena na čerpání masivních prostředků ze strukturálních fondů a Kohezního fondu EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down