Rozmary počasí se v některých lokalitách jižní Moravy projevily i na úrodě peckového ovoce. V některých oblastech poškodily úrodu mrazíky, krupobití a také plísňové choroby. Třetinové výnosy meruněk zaznamenala například společnost Patria Kobylí na Břeclavsku, naopak mírně nadprůměrné tam byly u broskví. Letošní výsledek mohou srovnávat s loňským v Zemědělské podniku v Mikulčicích na Hodonínsku, kde pěstují višně, meruňky a švestky.
Ve společnosti Patria Kobylí na Břeclavsku sklidili ze 134 plodných hektarů 340 tun meruněk, což je ve srovnání s loňskem o třetinu méně. Způsobilo to studené jarní počasí. Stromy vykvetly o něco později než loni. To už ale zase byla vedra a květy opadaly dříve, než je včely stačily opylit, vysvětlil vedoucí ovocných sadů Vratislav Hycl. Kromě počasí se na malé úrodě meruněk podepsal také nedostatek včel, které postihl mor včelího plodu. Velkou část sadů na Břeclavsku postihla také houbová choroba apiognomonia způsobující hnědnutí a následné opadání listů.
Naopak mírně nadprůměrná byla v Kobylí úroda broskví, ze 13 hektarů sklidila společnost podle Hycla přes 150 tun ovoce. Plochu broskví ale snižují kvůli levnému dovozu z Itálie a Řecka, dodal Hycl.
Vesměs spokojená s letošní úrodou peckového ovoce je agronomka Zemědělského podniku v Mikulčicích na Hodonínsku Zdeňka Pindová. Studené jarní počasí se na úrodě višní, meruněk ani švestek nijak nepodepsalo, výsledek je srovnatelný s loňským. Starosti jim v zimě dělala divoká zvěř, hlavně zajíci, hraboši a vysoká, která okusovala nejnižší větve stromů. Procento úhynu především mladších stromků tak bude výrazně vyšší než v minulých letech, řekla Pindová.