02.10.2023 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozpočet Ministerstva zemědělství má klesnout o 6,6 procenta na 53,7 miliardy korun

Ministerstvo zemědělství by příští rok mělo hospodařit s výdaji 53,7 miliardy korun. Oproti letošnímu rozpočtu je to pokles o 3,8 miliardy korun, tedy o 6,6 procenta. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který vláda poslala v pátek do Sněmovny. Podle návrhu má letos na podporu agrárního sektoru z rozpočtu směřovat zhruba 39 miliard korun, letos bylo v rozpočtu 39,44 miliardy korun.

Ministr financí Zbyněk Stanjura ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že v kapitole Ministerstva zemědělství by dotace měly klesnout o 10,4 miliardy korun.  V materiálu, který vláda poslala do Sněmovny, je na národní dotace do zemědělství určeno 2,5 miliardy korun. Ministr zemědělství Marek Výborný předminulý týden řekl, že by měly klesnout minimálně a chce je udržet na této úrovni. V letošním rozpočtu bylo 2,7 miliardy korun. Vláda již zrušila dotaci pro potravinářské podniky, na které se mělo rozdělit 230 milionů korun. Zrušil se také dotační program na chov dojnic a skotu bez produkce mléka, kde se má podle odhadu ministerstva uspořit přes 300 milionů korun.

Méně peněz pro lesy

Podle návrhu rozpočtu má příští rok oproti letošnímu rozpočtu klesnou zhruba o miliardu podpora lesního hospodářství na 2,139 miliardy korun. Podpora vodního hospodářství má klesnout ze tří miliard na jednu miliardu korun.

Podpora nevládním organizacím by měla příští rok být 40 milionů korun, oproti letošnímu rozpočtu o deset milionů méně. Výdaje na výzkum, vývoj a inovace by měly být příští rok 1,07 miliardy, letos bylo v rozpočtu 1,175 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down