09.11.2006 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozpočet SZIF na příští rok se zvýší o 4,7 miliardy korun

Rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu na příští rok schválila na včerejším večerním jednání vláda. Celkové výdaje se zvýší ve srovnání s letošním rokem o 4,7 miliardy na 40,2 miliardy korun, z toho na podpory poskytované na základě společné zemědělské politiky EU je vyčleněno 38,7 miliardy korun. Tyto peníze půjdou na přímé platby zemědělcům, na podpory z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, na společnou organizaci trhu a také na marketingovou podporu. Informovala o tom mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Pro letošní rok zahrnuje rozpočet SZIF výdaje 35,3 miliardy korun, z toho do zemědělství půjde 33,4 miliardy korun. Správní výdaje fondu se mají v příštím roce snížit na 1,5 miliardy z letošních 1,9 miliardy korun, uvedla Králová.
Větší část finančních zdrojů pro SZIF podle mluvčí poskytuje Evropská unie – její příspěvek má v příštím roce dosáhnout zhruba 22,5 miliardy korun. Z českého rozpočtu má jít zbývajících asi 17,7 miliardy korun.
Celková dotace fondu z kapitoly ministerstva zemědělství by podle schváleného rozpočtu SZIF měla činit téměř 33 miliard korun, z toho 22,5 miliardy korun se má podílet EU a 10,4 miliardy česká strana. Fond má i další příjmy, například bankovní úvěry či tržby z prodeje intervenčně nakoupených výrobků. Na Státní zemědělský intervenční fond, který hospodaří s velkým objemem financí průběžně dohlíží Nejvyšší kontrolní úřad. Od vstupu ČR do EU, kdy Fond se stal Platební agenturou, proběhly již čtyři velké kontrolní akce bez toho, že by se zjistilo pochybení ze strany SZIF, dodala Králová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down