19.07.2002 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozpolcená unie

Návrh Evropské komise na reformu společné zemědělské politiky EU (SZP) rozdělil členské státy. Jasně ho podpořily Německo, Británie, Nizozemsko, Švédsko a také předsedající Dánsko. Rozhodně proti byly Francie, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Itálie a Rakousko. Ministři zemědělství "patnáctky" na veřejném zasedání tento týden potvrdili, že SZP se stala klíčovým jablkem sváru v EU, těžištěm, od něhož se bude v příštích měsících odvíjet všechna politika, včetně finále jednání o rozšíření EU.

Ve většině projevů zaznívala buď přání, aby se reforma dotáhla jako podmínka rozšíření, nebo naopak, častěji, varování před takovým propojením. Hlavní dělící čára však probíhala podle finančního hlediska. Ty země, které na členství v EU prodělávají, návrh spíše chválily; ty, jež více berou, než dávají, ho odmítaly, a to tím ostřeji, čím jižněji jsou položeny. Podle francouzského ministra Hervé Gaymard je návrh EK nemístný, neužitečný a nabízí falešná řešení. Jeho kolegové z Nizozemska či Británie ho naopak považují za statečný, odpovídající mandátu, jdoucí správným směrem, bohužel ne dost daleko. Za nebezpečný návrh označil Portugalec Armando Sevinate Pinto, stejně tak irský ministr Joe Walsh. Podle Rakušana Wilhelma Molterera je reformní návrh jen falešným signálem, který rolníci pochopí jako nástup k sestupu. Pro španělského ministra Miguela Ariase Caneteho jsou zcela nepřijatelné zejména návrhy na oddělení dotací od úrovně výroby.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down