04.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozpory mezi Lesy ČR a firmami kvůli novým tendrům trvají

Rozpory mezi lesnickými a zpracovatelskými firmami a státním podnikem Lesy ČR kvůli změnám jeho obchodní politiky a novým tendrům na práce v lesích přetrvávají i po pondělním jednání obou stran.

Lesy ČR připouštějí změny v zadání miliardových zakázek na roky 2008 až 2010; v některých zásadních bodech, zejména pokud jde o lukrativní prodej dřeva, ale přetrvává nesoulad. Vyplynulo to z vyjádření zástupců LČR a organizací lesnických firem a zpracovatelů po dnešním setkání.
Ve sporu jde především o to, že státní podnik, který spravuje zhruba polovinu lesních porostů v zemi, hodlá v rámci nových tendrů získat větší kontrolu nad prodejem dřeva a zvýšit tak svůj zisk. Koncepce, kterou podporuje ministr zemědělství Petr Gandalovič, počítá s tím, že ve střednědobých tendrech podle zákona o zadávání veřejných zakázek budou firmy cenou soutěžit o lesnické služby, tedy práce v dané části lesa. Obchod se dřevem ale nemá být předmětem veřejné zakázky.
Pondělní jednání přineslo posun v tom, že lesnické společnosti, které v tendrech uspějí, by měly získat právo na prodej poloviny vytěženého dřeva. Dosavadní návrh LČR zněl až 50 procent. Upřesněn má být cenový vzorec, podle nějž se bude dřevo platit. LČR připouštějí ústupek i v tom, že těžební firmy se stanou vlastníkem své poloviny dřevní hmoty hned po poražení stromu, a ne až na odvozním místě po zatřídění. Podnikatelé tvrdí, že právě v úpravě kmene na jednotlivé sortimenty je jejich know-how.
Nadále však mají lesnické firmy i zpracovatelé výhrady k tomu, že obchod se dřevem nemá být součástí tendrů. Nelíbí se jim ani způsob, jakým chtějí Lesy ČR prodávat svou polovinu dřeva. Ta má směřovat významným partnerům, na komoditní burzy, nebo bude prodána prostřednictvím veřejných aukcí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down